Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.03.2006, sygn. 1473/WV/443/501/2/2006/GW, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu, sygn. 1473/WV/443/501/2/2006/GW

Pytanie Wnioskodawcy:Mając na względzie przedstawiony powyżej schemat dostaw towarów dokonywanych przez Spółkę, Spółka wnosi o potwierdzenie traktowania tych dostaw dla celów polskiego podatku VAT, a w szczególności o potwierdzenie, że:- przedstawiona powyżej transakcja stanowi dla Spółki w zakresie VAT wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT;i jednocześnie- obowiązek podatkowy w VAT z tytułu w/w wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów powstaje dla Spółki w momencie wystawienia faktury na rzecz Nabywcy, nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu wyprowadzenia Produktów z Magazynu (tj. 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy towarów) - zgodnie z art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.12.2005r (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Sochaczewie), przesłanego zgodnie z właściwością miejscową do Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu (data wpływu 05.01.2006) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 7, art. 13 ust. 1, 2, 3 i 4 pkt 5 , art. 20 ust. 1 i 2, art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


Uzasadnienie

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Spółka prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży dysków optycznych oraz opakowań do nich (dalej jako "Produkty"). W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje dostaw Produktów na rzecz zagranicznego nabywcy, mającego siedzibę w innym niż Polska państwie członkowskim UE (dalej jako "Nabywca"). Nabywca jest zarejestrowany dla celów podatku VAT, w tym również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, w innym niż Polska państwie członkowskim UE. W ramach omawianej struktury sprzedaży, w celu dokonania sprzedaży Produktów na rzecz Nabywcy, towary te SA transportowane przez Spółkę z Polski do jednego z dwóch magazynów, zlokalizowanych odpowiednio w Holandii oraz Austrii (dalej jako "Magazyny"). Spółka pozostaje wyłącznym właścicielem Produktów w całym okresie ich składowania w Magazynach. Po pewnym czasie, Produkty są wyprowadzane z Magazynu i transportowane do Nabywcy, do innego państwa członkowskiego UE (tzn. innego niż Polska oraz kraj, w którym znajduje się Magazyn). W momencie wyprowadzenia Produktów z Magazynu Spółka dokonuje ich sprzedaży na rzecz Nabywcy dokumentując ten fakt za pomocą faktury VAT. Faktura taka zawiera m.in. NIP Spółki poprzedzony prefiksem PL, właściwy numer identyfikacyjny Nabywcy nadany mu dla celów transakcjiwewnątrzwspólnotowych (w państwie członkowskim UE innym niż Polska oraz innym niż kraj, w którym położony jest Magazyn) oraz specyfikację ilości oraz wartości Produktów wyprowadzonych w danym momencie z Magazynu w ramach ich dostawy na rzecz Nabywcy. W wykonaniu transakcji sprzedaży Produktów na rzecz Nabywcy, w każdym przypadku są one dostarczane przez Spółkę z Magazynu bezpośrednio do państwa członkowskiego UE innego niż Polska oraz kraj, w którym położony jest Magazyn. Ponadto, Nabywca jest jedynym podmiotem, na rzecz którego Spółka dokonuje sprzedaży towarów przemieszczanych z Polski do Magazynów (tzn. już w momencie wywozu Produktów z Polski do Magazynów znany jest ich przyszły nabywca). Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT. Jednocześnie, zgodnie z art. 97 ustawy o VAT, Spółka zgłosiła zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i została zarejestrowana jako podatnik VAT UE.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00