Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2005, sygn. PDII415/12/05, Urząd Skarbowy w Legnicy, sygn. PDII415/12/05

Zasady obliczania, poboru i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od zasądzonych przez sąd zaległych wynagrodzeń za pracę, wypłacanych w drodze egzekucji przez komornika.

Pytanie podatnika

Z treści pisma wynika, że komornik sądowy jako płatnik, na mocy art. 42e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest zobowiązany do obliczania i poboru zaliczki na podatek dochodowy według stawki 19% od należności wymienionej w art. 12 tej ustawy. Komornik Sądowy jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym powołanym do wykonywania orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenie pieniężne i niepieniężne oraz do zabezpieczeń roszczeń. Przedmiotem egzekucji są między innymi zasądzone przez sądy zaległe wynagrodzenia za pracę. Wskazano również, że sam fakt wydania przez sądy pracy, sądy pracy i ubezpieczeń społecznych orzeczenia nie może być rozstrzygający o charakterze dochodzonego roszczenia. Zatem komornik sądowy będzie dokonywał naliczenia i odprowadzenia zaliczek na podatek tylko w wypadku, gdy z tytułu wykonawczego lub wniosku wierzyciela będzie w sposób jednoznaczny wynikać, że należności objęte wyrokiem są należnościami, o których mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyrażono opinię, że komornik obliczając zaliczkę na podatek dochodowy, będzie postępował następująco:- w sytuacji przekazywania części należności ze stosunku pracy na rzecz wierzyciela będą w każdym miesiącu uwzględniane koszty uzyskania przychodu,- nie będą uwzględniane składki na ubezpieczenie społeczne, gdyż komornik nie jest uprawniony do naliczania i poboru ww. składek,- w przypadku spłaty należności w comiesięcznych ratach, obliczona zaliczka na podatek dochodowy pomniejszona będzie o kwotę, o której mowa w art. 32 ust. 3 ustawy w każdym miesiącu,- obliczona zaliczka na podatek nie będzie pomniejszana o pobrane składki na ubezpieczenie zdrowotne, bowiem komornik, zgodnie z art. 84 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nie jest uprawniony do jej potrącania. Jednocześnie przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazano, że komornik będzie wystawiał deklarację w imieniu własnym wypełniając jedną deklarację podatkową, przy czym naliczone zaliczki na podatek od wyegzekwowanych wynagrodzeń będą wykazywane w odrębnej rubryce deklaracji, uzupełnionej o opis zaliczki potrąconej w trybie art. 42e ustawy, a zaliczki od wypłaconych wynagrodzeń pracownikom komornika oraz zaliczki od wyegzekwowanych wynagrodzeń będą wysyłane łącznie jednym przelewem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00