Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2005, sygn. US-PD-I/0090/1/4/05, Urząd Skarbowy w Legnicy, sygn. US-PD-I/0090/1/4/05
Czy otrzymana przez przedszkole dotacja z Urzędu Miasta powinna być ujmowana w księdze podatkowej w 2005 r., czy też powinna być ujmowana i rozliczana oddzielnie.
Ze złożonego wniosku wynika, że podatniczka prowadzi działalność gospodarczą - Przedszkole Niepubliczne, opodatkowaną na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Podatniczka otrzymuje od Urzędu Miasta dotacje na pokrycie bieżących wydatków związanych z działalnością opiekuńczo - wychowawczą i dydaktyczną. Uzyskane dotacje i wydatki sfinansowane dotacjami ewidencjonowane były oddzielnie (poza prowadzoną księgą podatkową), gdyż przepisy podatkowe do dnia 31.12.2004 r. zwalniały z opodatkowania dotację i ewidencjonowania jej w księdze podatkowej (nie tworzyła ona podstawy opodatkowania). W związku z powyższym podatniczka uważa, że przepis ten powinien obowiązywać nadal (dotacja powinna być rozliczana oddzielnie).Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej ustawą, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.Tak więc dotacje, w świetle powołanego wyżej przepisu, stanowią co do zasady przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przy czym od reguły tej przewidziano dwa wyjątki. Pierwszy dotyczy dotacji związanych z otrzymaniem, zakupem bądź wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, które w ogóle nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej o czym wprost stanowi zacytowany wyżej przepis. Drugi wyjątek dotyczy grupy dotacji zwolnionych z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie przepisów art. 21 ustawy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right