Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.11.2005, sygn. ZD/406-169/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-169/CIT/05

Czy dodatnie różnice kursowe z przewalutowania kredytu dewizowego stanowią przychód podatkowy?

Pytanie podatnika

W dniu 22.08.2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 2.11.2005r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zaciągnęła kredyty dewizowe, które zobowiązana była spłacać w walucie obcej. Spółka informuje, iż w bieżącym roku podatkowym podpisała z bankiem aneks do umowy kredytowej, na mocy którego dokonano zmiany waluty kredytowej z EUR na złote polskie. Wskutek tej operacji powstały dodatnie różnice kursowe, gdyż kurs z momentu uruchomienia kredytu był znacznie wyższy od kursu EUR z dnia przewalutowania kredytu. Powyższych różnic Wnioskująca nie doliczyła do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym wykazywanej w CIT-2, gdyż zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 za przychód uważa się otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Spółka wskazuje, iż przychód z tytułu różnic kursowych, zgodnie z ust. 2a powyższego artykułu ustala się jako różnicę między wartością środków przeliczonych przy zastosowaniu kursu walut z dnia powstania przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00