Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.10.2005, sygn. ZD/406-142/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-142/CIT/05
Czy poprawnym będzie postępowanie, polegające na zaliczeniu przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń, wypłacanych pracownikom Podatnika oraz składek ZUS w części finansowanej przez płatnika składek, z momentem ich zapłacenia, w sytuacji gdy pracownicy ci są zatrudnieni przy realizacji usługi budowlnej, rozciągniętej w czasie, z której przychód nie został jeszcze osiągnięty?
W dniu 20.07.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka realizuje działalność budowlaną. Prowadzone budowy często trwają kilka lub kilkanaście miesięcy. W tym czasie wszystkie koszty wytworzenia usługi budowlanej, a zatem również koszty wynagrodzeń, zgodnie z ustawą o rachunkowości są ewidencjonowne jako produkcja w toku i na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stają się kosztem uzyskania przychodów dopiero, kiedy cała budowa bądź jej etap, zostaną zakończone, tj. w okresie, w którym nastąpi ich sprzedaż. Wnioskujący podnosi, że zgodnie z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ewidencję podatkową należy prowadzić zgodnie z odrębnymi przepisami, w przypadku spółki z o.o. - w oparciu o ustawę o rachunkowości. Wnioskujący, cytując treść przepisu art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podniósł, że z regulacji zawartej w tym przepisie wynika, że jeżeli poniesione koszty dotyczą określonego przychodu, to powinny być potrącone w roku, w którym wystąpi ten przychód. Wnioskujący w dalszej części wniosku przywołał treść przepisu art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Prezentując, w oparciu o ww. przepisy, własny pogląd w sprawie, Wnioskujący wskazał, że przepis art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a w powiązaniu z art. 15 ust. 4 nie określa jednoznacznie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wypłaconych wynagrodzeń i składek ZUS. Wynika to z faktu - zdaniem Spółki - że nie uważa się za koszt uzyskania przychodu niewypłaconych wynagrodzeń, co nie jest równoznaczne z tym, że wypłacone wynagrodzenia stają się z tą chwilą kosztem uzyskania przychodu, ponieważ koszt należy potrącić w roku, w którym wystąpi przychód, którego on dotyczy. W ocenie Wnioskującego pojawiałby się problem prowadzenia dodatkowej ewidencji, umożliwiającej rozliczenie wypłaconych wynagrodzeń, stosownie do okresów, w których wystąpi przychód, którego te wynagrodzenia dotyczą. Z uwagi na powyższe okoliczności, zdaniem Wnioskującego, poprawnym będzie postępowanie, polegające na zaliczeniu przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń oraz składek ZUS w części finansowanej przez płatnika składek, z momentem ich zapłacenia, gdyż w tym okresie jednostka ponosi rzeczywisty koszt, a jednocześnie takie ujęcie kosztów uzyskania przychodu pozostaje w zgodzie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right