Interpretacja
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.10.2005, sygn. A1-D-415-290/2005, Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu, sygn. A1-D-415-290/2005
Czy komornik sądowy pełni obowiązki płatnika z tytułu wyegzekwowanych zaległych wynagrodzeń za pracę na podstawie art. 42e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Wnioskodawca wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarocinie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie obowiązków komorników sądowych wynikających z art. 42e ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest komornikiem sądowym, który egzekwuje od dłużnika (pracodawcy) na rzecz wierzyciela (pracownika) kwoty z tytułów określonych w art. 12 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Z tego tytułu komornik zobowiązany jest pobrać zaliczki na podatek dochodowy wg zasad określonych w art. 42e w/w ustawy oraz sporządzić odpowiednie deklaracje (PIT-4) i informacje podatkowe (PIT-11/8B). Natomiast problem w przedmiotowej sprawie dotyczy rozstrzygnięcia kwestii: czy w tej sytuacji komornik jest płatnikiem czy też tylko zastępuje płatnika, którym nadal pozostaje pracodawca. Wnioskodawca uważa, iż z art. 42e w/w ustawy wyraźnie wynika, iż działa zamiast płatnika (zakładu pracy), nie wstępując w jego obowiązki jako pracodawcy, co oznacza, iż pobraną zaliczkę jest zobowiązany przekazać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika (pracodawcy), a w sporządzanych deklaracjach powinien wskazać jako płatnika - pracodawcę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right