Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.09.2005, sygn. ZD/406-120/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-120/CIT/05
Czy koszt poniesiony w związku z wynagrodzeniem za usługi świadczone przez spółkę z siedzibą w Niemczech, stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w związku z tym, czy o kwotę wynagrodzenia może Ona pomniejszyć dochód do opodatkowania?
W dniu 13.06.2005r. wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zawarła umowę z niemiecką spółką X, która jest Jej większościowym wspólnikiem oraz założycielem grupy kapitałowej. W skład grupy wchodzi szereg spółek mających swoje siedziby w różnych krajach, w tym również Wnioskująca.
Przedmiotem umowy jest powierzenie spółce X opieki nad grupą Y, która stanowi jedną z największych sieci sprzedaży detalicznej i jest obecna na wielu międzynarodowych rynkach wyrobów budowlanych. W skład tej grupy wchodzą spółki, które są istotnymi odbiorcami towarów, oferowanych przez Wnioskującą. Spółki wchodzące zarówno w skład grupy kapitałowej jak i grupy Y, są samodzielnymi podmiotami gospodarczymi, posiadają jednak wspólną strategię gospodarczą. W przypadku Podatnika spółka X pełni rolę ,,centrum kompetencyjnego", czyli ośrodka, gdzie formułowane są strategie i kierunki rozwoju, obejmujące również Jego. W przypadku grupy Y ,,centrum kompetencyjne" mieści się poza granicami Polski. Organizacja systemu zakupów grupy Y w praktyce powoduje, że sprzedaż towarów poszczególnym spółkom, wchodzącym w skład grupy, bez porozumienia z całą grupą jest bardzo utrudniona. W związku z powyższym spółka X podejmuje szereg działań, zmierzających do zapewnienia odbioru towarów, produkowanych przez spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej. Grupa Y, prowadząc negocjacje handlowe dąży do tego, by negocjować nie z poszczególnymi spółkami, ale z ,,centrami kompetencyjnymi" i na tym poziomie ustalać zasady wzajemnej współpracy - wspólne dla wszystkich spółek danej grupy. Aby działania podejmowane przez spółkę X objęły również Wnioskującą, zawarła Ona stosowną umowę na świadczenie usług. Na podstawie tej umowy spółka X zobowiązała się do świadczenia czynności mających na celu zapewnienie dobrych relacji z grupą Y, wypracowanie stałych reguł współpracy z tą grupą na rynku lokalnym, a przez to stałego zbytu na wyroby Wnioskodawcy, na poziomie zapewniającym dalszy Jego rozwój.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right