Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.03.2005, sygn. ZB/415-7/2005, Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich, sygn. ZB/415-7/2005
Czy sprzedaż udziałów w budynku mieszkalnym stanowiącym współwłasność, budowanym na wynajem, skutkuje utratą ulgi podatkowej przez pozostałych współwłaścicieli, jeżeli podatnik doliczy do dochodów kwoty uprzednio odliczone z tytułu ulgi na wynajem, zwiększając je o 10% za każdy rok kalendarzowy, brakujący do upływu dziesięcioletniego okresu, liczonego od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku?
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku wynika, że skorzystał on z ulgi inwestycyjnej przewidzianej w art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późniejszymi zmianami), która została uchylona z dniem 01.01.2001 r. w drodze art. 1 pkt 25 lit.b ustawy z dnia 09.11.2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104).Art. 26 ust. 3 w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją stanowił, że w wypadku budowy budynku wielorodzinnego stanowiącego współwłasność, kwotę odliczeń przysługującą każdemu ze współwłaścicieli w ogólnej kwocie odliczeń ustala się proporcjonalnie do udziału we współwłasności; w razie braku dowodu określającego wysokość udziałów współwłaścicieli przyjmuje się, że udziały ze współwłasności są równe. Zatem ustawowym kryterium służącym odliczeniu ulgi podatkowej każdego podatnika w wypadku budowy stanowiącego własność budynku wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali na wynajem jest udział we współwłasności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right