Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.03.2005, sygn. ZDC/415/5/LUG/05, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto, sygn. ZDC/415/5/LUG/05
Jaki rodzaj informacji o dochodach powinna otrzymać osoba pełniąca funkcję ławnika sądowego?
Z przytoczonego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że jest on ławnikiem sądowym. Wątpliwości podatnika dotyczą obowiązku wystawienia przez płatnika informacji PIT-R.
Zgodnie z treścią art. 4 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości obywatele biorą udział przez uczestnictwo ławników w rozpoznawaniu spraw przed sądami pierwszej instancji, chyba że przepisy prawa stanowią inaczej. Należy wnioskować z tego, iż jeżeli ławnik jest reprezentantem obywateli to funkcja przez niego sprawowana jest wykonywaniem obowiązków obywatelskich. Nadto, za brzmieniem art. 172 § 4 ww. ustawy, ławnik za czas wykonywania czynności w sądzie, otrzymuje rekompensatę pieniężną. Na gruncie prawa podatkowego wszelkie świadczenia uzyskane przez ławników z powyższego tytułu, w tym także wspomnianą rekompensatę pieniężną za czas wykonywania czynności są zakwalifikowane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście przewidzianych w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej w dalszej części "updof". Przychody te określone zostały w art. 13 pkt 5 updof jako przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powołania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right