Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2005, sygn. ZDC/415/10/LUG/05, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto, sygn. ZDC/415/10/LUG/05

Czy świadczenie pieniężne otrzymane od organizacji międzynarodowej (IOM), wypłacane osobom, które doznały szkód majątkowych na skutek prześladowań na tle rasowym, reżimu narodowo-socjalistycznego przy istotnym, bezpośrednim i sprawczym udziale przedsiębiorstw niemieckich, jest wolne od podatku dochodowego?

Pytanie podatnika

Z przytoczonego przez podatniczkę stanu faktycznego wynika, iż jej rodzice, obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, zamieszkiwali w początkowych latach XX wieku na terytorium Niemiec. W roku 1914 miała miejsce katastrofa kolejowa, w której poszkodowanym został między innymi ojciec podatniczki. Wypadek ów spowodował ciężkie obrażenia ciała, w wyniku których poszkodowany został pozbawiony możliwości zarobkowania. W Międzynarodowym Sądzie w Hadze doszło do ugody między Państwowymi Kolejami Niemieckimi a poszkodowanymi. Na mocy ugody, "Kolej" zobowiązała się do wypłaty poszkodowanemu kwoty 3.900,00 marek niemieckich rocznie, w równych miesięcznych ratach, wypłacanych do 65 roku życia poszkodowanego. W czasie trwania I wojny światowej, rodzice wnioskodawcy wyemigrowali do Polski. Do sierpnia 1939r. ugoda była wykonywana zgodnie z jej postanowieniami. Jednak przez cały okres okupacji, jak i do śmierci poszkodowanego w latach pięćdziesiątych XX wieku odszkodowanie (renta) nie było wypłacane. Po II wojnie światowej państwo niemieckie uchylało się od spełnienia zobowiązań zaciągniętych przed wojną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00