Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.08.2005, sygn. PV/443-197/IV/2005/JW, Pomorski Urząd Skarbowy, sygn. PV/443-197/IV/2005/JW
Podatnik zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie dotyczącej udokumentowania oraz rozliczenia przedmiotowej transakcji.
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o., ul. ........., Gdańsk, NIP: ........... z dnia 09.05.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.05.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu udokumentowania oraz rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT
stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w zakresie określenia kursu właściwego do przeliczenia kwoty wykazanej w walucie obcej na fakturze oraz korekty faktury wewnętrznej z tytułu opustu w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, natomiast w pozostałym zakresie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Podatnik nabywa towar ? śrutę sojową od kontrahenta zagranicznego z siedzibą w Rotterdamie. Towar jest transportowany statkami z Holandii do Polski (port Szczecin, Gdańsk) i kupowany na bazie CIF tj. na statku w porcie. Od momentu zakończenia rozładunku towar postawiony jest do dyspozycji Podatnika.
Koszty rozładunku pokrywa kupujący, zaś koszty składowania w porcie pokrywa sprzedający.
W momencie rozładunku do elewatora portowego wystawiany jest kontrakt ?pro forma? na sprzedaż tego towaru (bez faktury sprzedaży) w prognozowanej cenie sprzedaży wyrażonej w USD. Ilości poszczególnych transportów (statków) wynoszą ok. 2000 ? 3000 ton.
Następnie wystawiane są szczegółowe kontrakty na poszczególne partie towaru (do jednego kontraktu ?pro forma? wystawianych jest kilka kontraktów szczegółowych) w bieżącej cenie towaru (USD) uzgodnionej na dzień zawarcia kontraktu szczegółowego. Ponieważ ceny śruty sojowej znacznie się wahają, cena ta różni się od ceny kontraktu ?pro forma?.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right