Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.08.2005, sygn. BI/005-1206/04, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. BI/005-1206/04
Czy podatnik może do przychodu uzyskanego z tytułu wynajmu pokoi gościnnych zastosować opodatkowanie w formie karty podatkowej? Jaką inną formę opodatkowania podatnik może zastosować?
Stan faktyczny:
Podatnik razem z małżonką prowadzi gospodarstwo rolno-ogrodnicze i z tego tytułu opłaca podatek rolny oraz podatek dochodowy z działów specjalnych produkcji rolnej. W grudniu 2003r. nabył nieruchomość (sad), na której znajduje się 9 domków letniskowych zawierających łącznie 13 pokoi. W sezonie letnim zamierza wynajmować (bez wyżywienia) 12 pokoi turystom (jeden pokój przeznaczyć na recepcję) bez zatrudnienia pracowników a przy pomocy dzieci. Podatnik chciałby usługi wynajmu opodatkować w formie karty podatkowej.
Ocena prawna stanu faktycznego:
W myśl art. 23 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą opłacać także - na zasadach i warunkach określonych w części XII tabeli - osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne. W części XII tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy pod pozycją 4 ustawodawca wymienił usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12. Przy czym zgodnie z objaśnieniami do części XII tabeli wymienione usługi można prowadzić przy zatrudnieniu nie więcej niż 2 pracowników lub 2 pełnoletnich członków rodziny, nie wyłączając małżonka.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right