Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.11.2005, sygn. PBI/415-51/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie, sygn. PBI/415-51/05
Czy przewłaszczenie nieruchomości jako zabezpieczenie spłaty pożyczki oraz zwrotne przeniesienie własności nieruchomości na pożyczkobiorców, po zwrocie pożyczki rodzi obowiązek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w szczególności obowiązek zapłaty zryczałtowanego 10% podatku dochodowego?
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz przedłożonego aktu notarialnego Rep. A Nr 5788/2005 z dnia 14.06.2005 r. - umowy pożyczki i umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie wynika, że w dniu 14.06.2005 r. zawarł Pan wraz z żoną umowę pożyczki z osobą trzecią. Zabezpieczeniem spłaty tej pożyczki było przewłaszczenie przez pożyczkodawcę trzech nieruchomości stanowiących własność Pana i żony. Zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie po spłacie pożyczki wraz z odsetkami, pożyczkodawca jest zobowiązany do zwrotnego przeniesienia nieruchomości na rzecz pożyczkobiorców. W świetle § 8 pkt 1 ww. aktu notarialnego pożyczkobiorca może przystąpić do zaspokojenia swojego roszczenia o zapłatę z przedmiotów przewłaszczonych po bezskutecznym upływie terminu płatności, po uprzednim wezwaniu pożyczkobiorcy do zapłaty i wyznaczeniu dodatkowego ostatecznego terminu spłaty wierzytelności. Zaspokojenie roszczenia pożyczkodawcy może nastąpić poprzez sprzedaż przewłaszczonych nieruchomości. Umowa pożyczki oraz umowa przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie zostały zawarte w formie aktu notarialnego.Nieruchomości przewłaszczone na zabezpieczenie spłaty pożyczki były nabyte przez pożyczkobiorców w czasie krótszym niż 5 lat.Zwrotne przeniesienie własności nieruchomości na pożyczkobiorców ma nastąpić po dokonaniu pełnej spłaty pożyczki, termin zwrotu pożyczki został ustalony najpóźniej do 15.06.2006 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right