Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.04.2005, sygn. PP/443-35/05/BKJ-25058, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, sygn. PP/443-35/05/BKJ-25058
Zakres i sposób zastosowania ustawy o podatku od towrów i usług w sprawie dotyczącej dokumentu uprawniającego do zastosowania stawki 0 % w eksporcie bezpośrednim.
Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym Spółka jest podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej znaczący udział w sprzedaży wyrobów stanowi eksport do krajów z poza UE oraz sprzedaż do krajów UE, wynoszący łącznie około 80% sprzedaży. W związku z integracją Polski z UE, a tym samym zmianą regulacji w zakresie przepisów dotyczących VAT, uległa zmianie zasada zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym oraz zasady potwierdzania wyjścia wyrobów poza obszar UE. Zgodnie z nowymi przepisami - art. 41 ust. 6 i 7 podatnik ma prawo do zastosowania stawki 0% pod warunkiem posiadania w chwili składania deklaracji podatkowej, dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Przepisy nie określają jednoznacznie o jaki dokument chodzi. Zwykle przyjmuje się, że chodzi o dokument SAD. Ten sposób udokumentowania wywozu poza terytorium Wspólnoty spowodował wydłużenie czasu oczekiwania na uzyskanie potwierdzonych na granicach Wspólnoty dokumentów SAD. W związku z powyższym wzrosły znacznie kwoty podatku należnego, który wynika z konieczności naliczania podatku VAT według stawki właściwej tj. 22 % tj. obowiązującej na terytorium kraju. Tak duży poziom nieodzyskanego podatku VAT ma istotny wpływ na pogorszenie płynności finansowej i sytuacji gospodarczej Spółki. Pytanie Spółki dotyczy dokumentów potwierdzających dokonanie eksportu bezpośredniego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right