Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. US36/2BV/443/55/05/MKow, Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście, sygn. US36/2BV/443/55/05/MKow
Dot. zasadnosci dokonywanego sposobu rozliczeń w odniesieniu do refakturowanych usług medialnych na zasadzie odsprzedaży usług w odpowiednich proporcjach na najemców wyłącznie przez współwłaściciela będącego bezpośrednim nabywcą tych usług.
W przedmiotowym wniosku Wnioskodawca podał, że jest współwłaścicielem trzech nieruchomości położonych w Krakowie. Z tytułu zawartych umów najmu lokali wraz z pozostałymi dwoma osobami czerpie Pan pożytki w odpowiednich proporcjach wynikających z prawa własności. W kamienicach nie ma podziału fizycznego i współwłaściciele rozliczają pożytki udziałami. Wszyscy współwłaściciele są czynnymi podatnikami podatku VAT, a obroty z tytułu świadczenia usług tytułu najmu opodatkowane są podatkiem od towarów i usług. Każdy ze współwłaścicieli wystawia osobno fakturę dokumentującą sprzedaż świadczonych usług najmu poszczególnym najemcom. Każdy ze współwłaścicieli wystawia osobno fakturę dokumentującą sprzedaż świadczonych usług poszczególnym najemcom.W zakresie ponoszonych kosztów utrzymania nieruchomości tj. nabywanych usług medialnych od Telekomunikacji Polskiej S.A., Zakładu Energetycznego STOEN, MPO, MPWiK , umowa na świadczenie usług może być ( i jest) podpisana wyłącznie z jednym ze współwłaścicieli i na niego wystawiane są faktury VAT dokumentujące zakup w/w usług. W praktyce dostawy mediów rozliczane są pomiędzy współwłaścicielami nieruchomośc poprzez refakturowanie wzajemnie kosztów na zasadzie odprzedaży usług. Natomiast odnośnie świadczonych przez właścicieli usług najmu lokali, z zawartych w tym zakresie umów wynika, że najemcy zobowiązani są oprócz czynszu za wynajem lokalu dodatkowo uiszczać opłaty związane z mediami (dostawa wody, odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci, opłaty za telefon, zużycie energii ). Z uwagi na fakt, iż faktura dot. dostaw mediów wystawiana jest wyłączenie na jednego ze współwłaścicieli tylko on dokonywałby refakturowania usług medialnych w odpowiednich proporcjach bezpośrednio na poszczególnych najemców lokali, z pominięciem wynajmujących (współwłaścicieli). Powyższe działania zostaną potwierdzone odpowiednim zapisem w umowach najmu odnośnie wystawiania refaktury opłat za media przez tego ze współwłaścicieli, który zawarł umowę z dostawcami przedmiotowych usług. Pozostali współwłaściciele jako pozostający poza tymi rozliczeniami wystawialiby faktury wyłącznie na wartość przysługującego im czynszu z tytułu świadczenia usługi najmu. Przedstawiony sposób rozliczenia w/w usług medialnych ma zdaniem Wnioskodawcy znacznie ułatwić dokonywane rozliczenia między współwłaścicielami nieruchomości oraz docelowo usprawnić również rozliczenia z najemcami lokali.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right