Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.04.2005, sygn. PUS.I/423/10/05, Podkarpacki Urząd Skarbowy, sygn. PUS.I/423/10/05
dotyczy rozliczenia kosztów inwestycji - budowy budynków
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 15 ust. 6, 16f ust. 1, art. 16a ust. 1 pkt 1, art. 16h ust. 1, art. 16g ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku K. sp. z o.o. z dnia 14.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.01.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.
Zgodnie z przedstawionym przez K. sp. z o.o. stanem faktycznym opisanym we wniosku, w 1999 r. M. sp. z o.o. z siedzibą w M. zleciła K. sp. z o.o. na podstawie umowy o współpracę zawartej między stronami, wybudowanie budynków i budowli (budynków) na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym K.. W ramach zlecenia K. poniosła koszty budowy budynków i wystawiła fakturę VAT w związku z poniesionymi nakładami opodatkowując tę sprzedaż podatkiem VAT. Umowa dotyczyła m.in. następujących budynków: zadaszenia spedycyjnego, budynku GPT, hali Hymen, magazynu płyt laminowanych, magazynu papieru, hali VITS, hali Schelling. Następnie budynki zostały odpłatnie wydzierżawione przez M. do K. Obecnie K. sp. z o.o. i M. sp. z o.o. zamierzają rozwiązać umowę dzierżawy. W związku z powyższym K. przestanie płacić M. czynsz z tytułu używania budynków. Natomiast, jako prawny właściciel budynków, K. będzie miała prawo do ich dalszego używania. W związku z faktem, iż ekonomiczny koszt wybudowania budynków poniosła M. (zgodnie z umową o współpracy), to strony postanowiły dokonać rozliczenia nakładów na wybudowanie budynków w ten sposób, że K. zwróci M. wartość niezamortyzowanych nakładów poniesionych na wybudowanie budynków, pod warunkiem, że niezamortyzowana wartość nakładów będzie odpowiadała wartości rynkowej nakładów na budynki. Pytanie spółki brzmi następująco: czy K. sp. z o.o. może amortyzować budynki zgodnie z art. 16a ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, czy tez zaliczyć wydatki na zwrot niezamortyzowanej wartości nakładów bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right