Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.04.2004, sygn. US.PD-II/415/8/2004, US.PP-443-10/04, Urząd Skarbowy w Zgorzelcu, sygn. US.PD-II/415/8/2004, US.PP-443-10/04
Czy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz podatkiem od towarów i usług przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu użytkowego nabytego w 1998 r. w sytuacji, gdy w lokalu tym prowadzona była wcześniej przez podatnika działalność gospodarcza, a po jej likwidacji sporadycznie lokal ten był wynajmowany osobom trzecim?
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu odpowiadając na pismo (bez numeru) z dnia 05.04.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje.
Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Państwo A w dniu 11.09.1998 r. zakupili lokal użytkowy, położony w Zgorzelcu przy ul. X aktem notarialnym Nr (...). W lokalu tym wcześniej, na podstawie umowy najmu była prowadzona działalność gospodarcza. Działalność ta została zlikwidowana pod koniec lat 90 - tych, po czym lokal był sporadycznie wynajmowany osobom trzecim. Dodatkowo wskazuje Pan, że lokal nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych w prowadzonym przedsiębiorstwie.
Jak stanowi art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku, będących między innymi środkami trwałymi, ujętymi w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto wskazać należy, że zgodnie z przepisem zawartym w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jak wynika z treści art. 28 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy, podatek od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni, od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Jeżeli zatem, wskazany lokal nie stanowił majątku firmy ujętego w ewidencji środków trwałych, a od końca roku, w którym lokal ten został nabyty upłynął termin wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a wyżej wymienionej ustawy, w aktualnym stanie prawnym sprzedaż przedmiotowego lokalu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jeżeli zatem, wskazany lokal nie stanowił majątku firmy ujętego w ewidencji środków trwałych, a od końca roku, w którym lokal ten został nabyty upłynął termin wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a wyżej wymienionej ustawy, w aktualnym stanie prawnym sprzedaż przedmiotowego lokalu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży wyżej opisanego lokalu tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej. Z powyższego przepisu wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług nie jest osoba fizyczna, jeżeli dokonuje jednorazowej sprzedaży rzeczy nie nabytej wcześniej w celu dalszej odprzedaży, a okoliczności towarzyszące tej sprzedaży nie wskazują na zamiar dokonywania takich czynności w sposób częstotliwy. W zapytaniu wskazał Pan, że w sprzedawanym lokalu prowadzona była działalność gospodarcza, a po jej likwidacji był on wynajmowany. Powyższe okoliczności wskazują, iż lokal ten nie został nabyty w celu jego dalszej odprzedaży. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od końca lat 90 - tych nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. Ponadto na podstawie będących w posiadaniu tutejszego organu podatkowego dokumentów rejestracyjnych stwierdzono, że w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej korzystał Pan ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Nie był Pan również podatnikiem tego podatku z tytułu wynajmu.
Tym samym w ocenie tutejszego organu podatkowego, w sytuacji gdy nie wykonuje Pan innych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, sprzedaż wyżej wymienionego lokalu nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, z uwagi na okoliczność, iż dokonywana jest przez podmiot nie będący podatnikiem w rozumieniu cytowanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right