Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.03.2004, sygn. PD II 005/5/2004, Urząd Skarbowy w Trzebnicy, sygn. PD II 005/5/2004
Czy opłacane za pracowników składki do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy?
Stosownie do art. 6 ust. 1 i art. 41 pkt 4 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 42 ze zm.) prawo wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz samodzielnego projektowania przestrzeni w skali regionalnej i lokalnej lub kierowania zespołem prowadzącym takie projektowanie przysługuje wyłącznie osobom wpisanym na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Jednym z obowiązków członka izby jest regularne opłacanie składek członkowskich. Z powyższych unormowań wynika, że ustawodawca uzależnił prawo wykonywania niektórych zawodów od dokonania przez zainteresowaną osobę wpisu na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. W przypadku osób posiadających stosowne uprawnienia budowlane jest to okręgowa izba inżynierów budownictwa właściwa wg miejsca zamieszkania. Uzyskując wpis na listę członków takiej izby osoba jest zobowiązana ustawowo do regularnego opłacania składek. Z informacji podanych przez Państwa wynika, że składki za pracowników technicznych do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa opłaca Przedsiębiorstwo uznając, że funkcjonowanie firmy uzależnione jest m.in. od posiadanych przez pracowników uprawnień.Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub częściowo odpłatnych. Z powyższej definicji przychodu pracownika wynika, że składki członkowskie do Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, których obowiązek ponoszenia spoczywa na osobie należącej do właściwej izby samorządu zawodowego, uiszczane przez Przedsiębiorstwo za pracowników technicznych stanowi przychód tych pracowników ze stosunku pracy (stosunku służbowego). Brak przepisu wyłączającego te świadczenia z przychodów podlegających opodatkowaniu tj. zwolnienia przedmiotowego, powoduje konieczność uwzględnienia zapłaconych składek członkowskich w kwocie wynagrodzenia ze stosunku pracy (stosunku służbowego), podlegającego opodatkowaniu. Tym samym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Trzebnicy pragnie poinformować, iż zajęte przez Państwa stanowisko dotyczące powyższego zagadnienia, wyrażone we wniosku nie jest prawidłowe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right