Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.10.2004, sygn. PD-415/11/2004, Urząd Skarbowy w Gostyniu, sygn. PD-415/11/2004
1. Czy dokonana przez klienta wpłata na poczet dostaw towarów lub świadczenia usług w przyszłych miesiącach, na którą jest wystawiona faktura VAT stanowi przychód w momencie wystawienia faktury czy też w momencie dostarczenia towaru lub wykonania usługi?2. Jak należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych od sezonowo używanych środków trwałych?
Pierwsze zapytanie podatnika dotyczyło kwestii ustalenia momentu uznania za przychód w prowadzonej działalności gospodarczej dokonanych przez klientów wpłat na poczet dostaw towarów lub świadczonych usług w przyszłych miesiącach, na które, w momencie wpłaty, jest wystawiana faktura VAT.Zgodnie z art. 14 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Natomiast stosownie do art. 14 ust. 3 pkt. 1 w/w ustawy, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right