Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.01.2004, sygn. BI/005/0964/03, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. BI/005/0964/03
1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym Podatniczka prawidłowo ustalała podatek dochodowy za lata 1998-2002?2. Czy w przypadku uznania, że Podatniczka zapłaciła podatek dochodowy w wysokości wyższej od należnego, przysługuje jej prawo do złożenia korekty zeznań podatkowych i zwrotu nadpłaty podatku?3. Jaki urząd skarbowy jest właściwy do stwierdzenia nadpłaty podatku i na podstawie jakich dokumentów Podatniczka może udokumentować swoje miejsce stałego zamieszkania ?
Stan faktyczny:
Podatniczka mająca nadal miejsce zameldowania w Polsce od dziewięciu lat mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii i oczekuje na uzyskanie obywatelstwa tego kraju. W tym kraju ma stałą pracę i tam założyła rodzinę, a do Polski przyjeżdża sporadycznie - w celu odwiedzenia rodziny. Natomiast w Polsce posiada (zarządzaną przez ojca) nieruchomość, z której na podstawie umowy najmu osiąga dochody.
Dotychczas Podatniczka składała roczne zeznania podatkowe w Polsce, w których dla obliczenia należnego podatku od przychodów z najmu nieruchomości i w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania stosowała - jak podaje - tzw. "metodę wyłączenia z progresją" (faktycznie stosowała "metodę zaliczenia pełnego", tzn. do przychodów z najmu dodawała przychody osiągane w Wielkiej Brytanii, od sumy przychodów obliczała podatek według skali podatkowej i obliczając podatek należny do zapłaty odejmowała podatek zapłacony za granicą. Obliczony w ten sposób podatek wpłacała na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca położenia nieruchomości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right