Orzeczenie
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 24 maja 2022 r., sygn. KIO 1245/22
Po zakończeniu dzierżawy dzierżawca obowiązany jest, w braku odmiennej umowy, zwrócić przedmiot dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy. Na zamawiającym spoczywa obowiązek zwrotu przedmiotu dzierżawy w stanie odpowiadającym przedmiotowi dzierżawy, na dzień jego przekazania do używania, oczywiście z uwzględnieniem stopnia jego zużycia. Nie oznacza to, że zwrócony przedmiot dzierżawy może być zwrócony z takimi wadami, które bez dodatkowych, niezbędnych inwestycji, nie będzie mógł być dalej użytkowany.
Tylko od zamawiającego zależy, w jakim stopniu przedmiot dzierżawy zostanie zwrócony wykonawcy, gdyż to zamawiający dokonuje przetransportowania zdemontowanego urządzenia na powierzchnię kopalni, w związku z czym ma pełną swobodę w kreowaniu rozwiązań pozwalających na skuteczne ograniczenie takich zdarzeń, które pozwalałyby na ustalenie i pociągnięcie do ewentualnej odpowiedzialności osób bezpośrednio przyczyniających się do powstawania szkody w związku ze zgubieniem lub zniszczeniem części.
Teza od Redakcji
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Emil Kuriata
Protokolant: Piotr Cegłowski
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2022 r., w Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 maja 2022 r. przez FAMUR S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Armii Krajowej 51; 40-698 Katowice, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Polska Grupa Górnicza S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Powstańców 30; 40-039 Katowice,
orzeka:
1. Uwzględnia odwołanie i nakazuje zamawiającemu dokonanie modyfikacji postanowień ogłoszenia o zamówieniu oraz SWZ w zakresie § 7 Załącznika nr 5 do SWZ "Projektowane postanowienia, które zostaną wprowadzone do umowy w sprawie zamówienia publicznego" w sposób, który nie będzie sprzeczny z właściwością i naturą stosunku zobowiązaniowego i nie będzie naruszał zasad współżycia społecznego, jak również w sposób niepowodujący rażącej nierównowagi stron stosunku cywilnoprawnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right