Orzeczenie
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 12 lutego 2010 r., sygn. KIO/UZP 1959/09
1) Podstawą wykluczenia z art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp jest m.in. niezłożenie dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, z zastrzeżeniem art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, z treści którego jednoznacznie wynika, iż to Zamawiający wyznacza termin na złożenie uzupełnianych dokumentów. Tym samym oznacza to, że uzupełnienie żądanych dokumentów musi nastąpić w terminie wskazanym przez Zamawiającego. Złożenie uzupełnianych dokumentów po terminie jest więc nieskuteczne.
2) Formą pisemną jest bowiem złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia (art. 78 § 1 k.c), przy czym nie jest istotne, czy dokument ten sporządzi składający oświadczenie woli, czy też inna osoba, oraz czy będzie to pismo własnoręczne, czy sporządzone mechanicznie. Jedynie podpis „musi być oryginalny”, a więc złożony osobiście. Natomiast formy pisemnej nie stanowi przesłanie oświadczenia faksem.
3) Zamawiający ma prawo ustalić sposób porozumiewania się z wykonawcami.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Małgorzata Rakowska
Członkowie: Anna Packo
Ewa Sikorska
Protokolant: Patrycja Kaczmarska
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lutego 2010 r. w Warszawie odwołania wniesionego przez ECM Group Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa od rozstrzygnięcia przez zamawiającego Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Bydgoszczy, ul. Fordońska 6, 85-085 Bydgoszcz protestu z dnia 11 grudnia 2009 r.
przy udziale Konsorcjum firm: EGIS Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Puławska 182, 02-670 Warszawa (pełnomocnik konsorcjum); EGIS Route-Scetauroute S.A. Oddział w Polsce, ul. Puławska 182, 02-670 Warszawa zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego, po stronie zamawiającego
-
keyboard_arrow_right