Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 24 września 2008 r., sygn. KIO/UZP 961/08
Wśród elementów, które winno zawierać odwołanie wymienia m.in. zwięzłe przedstawienie zarzutów oraz wniosek (żądanie) co do rozstrzygnięcia odwołania (§ 1 ust. 1 pkt 7 i 8). Zarzuty i żądania są odrębnymi elementami konstytutywnymi środków ochrony prawnej.
[...]
Na podstawie dowodu z akt sprawy oraz po wysłuchaniu stanowisk pełnomocników stron na rozprawie Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 16.07.2008 roku pod numerem 162229-2008.
Odwołujący się, którego oferta sklasyfikowana została na trzeciej pozycji w wyniku czynności oceny ofert, posiada interes prawny we wniesieniu odwołania w rozumieniu art. 179 ust. 1 Pzp. Potwierdzenie podnoszonych zarzutów i nakazanie przez Izbę czynności objętych żądaniem protestu a następnie odwołania da mu możliwość uzyskania zamówienia.
Odwołanie jest bezzasadne i podlega oddaleniu.
Zamawiający wymagał w rozdziale V pkt 2c siwz dysponowania przez wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia kierownikiem robót posiadającym uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej przewidując weryfikację spełnienia tego warunku na podstawie wykazu osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia (rozdział VI pkt 6b siwz).