Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej dnia 6 marca 2008 r., sygn. KIO/UZP 152/08

Warunki, jakie powinni spełniać wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia, zawiera art. 22 ust. 1 Pzp. Między innymi warunkiem jest znajdowanie się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia (art. 22 ust. 1 pkt. 3 Pzp).
Bezspornie, wskazany przepis zawiera zwroty niedookreślone. Z tego powodu na Zamawiającym ciąży obowiązek wskazania wykonawcom ubiegającym się o zamówienie, w opisie sposobu oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu, jaką sytuację ekonomiczną i finansową uzna finalnie za wystarczającą dla oceny, czy wykonawca jest zdolny do należytego wykonania zobowiązania. Nie można zatem uznać za wystarczające skopiowanie treści art. 22 ust. 1 pkt. 3 Pzp. do treści SIWZ .

 

W tym stanie faktycznym Izba zważyła co następuje:

Odwołanie jest zasadne i jako takie podlega uwzględnieniu. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego dotknięte jest wadą skutkującą unieważnieniem postępowania.

Zamawiający postawił warunek udziału w postępowaniu oraz ustalił sposób dokonania oceny spełnienia warunku znajdowania się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia (pkt. VI.1 c), VI 2. SIWZ) w sposób uniemożliwiający obiektywną ocenę jego spełnienia, a w następstwie tego wyłonienia wykonawców zdolnych do wykonania zamówienia. Warunki postawione wykonawcom ubiegającym się o zamówienie publiczne mają służyć wyborowi wykonawców zdolnych do wykonania zamówienia, dlatego też muszą być określone w sposób precyzyjny, nie budzący wątpliwości interpretacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00