Opinia rzecznika generalnego Kokott przedstawiona w dniu 22 maja 2007 r. - Parlament Europejski przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich. - Sprawa C-403/05., sygn. C-403/05
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
JULIANE KOKOTT
przedstawiona w dniu 22 maja 2007 r.(1)
Sprawa C‑403/05
Parlament Europejski
przeciwko
Komisji Wspólnot Europejskich
Skarga o stwierdzenie nieważności - Rozporządzenie (EWG) nr 443/92 - Pomoc finansowa i techniczna - Współpraca gospodarcza - Uprawnienia wykonawcze Komisji - Decyzja Komisji zatwierdzająca projekt dotyczący bezpieczeństwa granic Filipin - Termin do wniesienia skargi
I - Wprowadzenie
1. W niniejszej skardze Parlament Europejski wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji nr ASIA/2004/016-924 o zarządzeniu finansowania projektu dotyczącego bezpieczeństwa granic Filipin (Philippine Border Management Project) z linii budżetowej 19 10 02 (zwanej dalej „zaskarżoną decyzją”). Komisja wydała powyższą decyzję w ramach procedury regulacyjnej mającej na celu wykonanie rozporządzenia Rady (EWG) nr 443/92 z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie finansowej i technicznej pomocy dla rozwijających się krajów Azji i Ameryki Łacińskiej oraz o współpracy gospodarczej z tymi krajami(2) (zwanego dalej „rozporządzeniem nr 443/92”).
2. Parlament stoi na stanowisku, że Komisja wydając zaskarżoną decyzję przekroczyła swoje kompetencje wykonawcze. Przedmiotem zaskarżonej decyzji jest zwalczanie terroryzmu i przestępczości międzynarodowej, nie chodzi więc w tym przypadku o pomoc rozwojową w rozumieniu rozporządzenia nr 443/92.
II - Ramy prawne
A - Rozporządzenie nr 443/92
3. Celem rozporządzenia nr 443/92 jest współpraca z rozwijającymi się krajami Azji i Ameryki Łacińskiej (zwanymi dalej „krajami rozwijającymi się ALA ”), które nie są sygnatariuszami Konwencji z Lomé i nie korzystają ze wspólnotowej polityki współpracy z państwami trzecimi basenu Morza Śródziemnomorskiego.
Artykuł 1 rozporządzenia stanowi, że Wspólnota kontynuuje i poszerza swoją współpracę z krajami rozwijającymi się ALA. Współpraca ta obejmuje rozwój finansowy i techniczny oraz współpracę gospodarczą. W związku z tym „Wspólnota uzna za sprawę najwyższej wagi poparcie dla praw człowieka, wsparcie dla procesu demokratyzacji, dobrych rządów, ochrony środowiska, liberalizacji handlu i wzmocnienia wymiaru kultury, przez ożywienie dialogu dotyczącego kwestii politycznych, gospodarczych i socjalnych, prowadzonego w obopólnym interesie”.