Opinia rzecznika generalnego Jacobs przedstawiona w dniu 14 lipca 2005 r. - Stichting Zuid-Hollandse Milieufederatie przeciwko College voor de toelating van bestrijdingsmiddelen. - Sprawa C-316/04., sygn. C-316/04
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
F.G. JACOBSA
przedstawiona w dniu 14 lipca 20051(1)
Sprawa C-316/04
Stichting Zuid-Hollandse Milieufederatie
przeciwko
College voor de toelating van bestrijdingsmiddelen
1. W niniejszej sprawie College van Beroep voor het bedrijfsleven (sąd administracyjny ds. handlowych i przemysłowych, Niderlandy), zwrócił się do Trybunału o wykładnię art. 8 dyrektywy dotyczącej środków ochrony roślin(2) i art. 16 dyrektywy dotyczącej produktów biobójczych(3).
2. Artykuły te ustanawiają środki przejściowe dla wprowadzania w życie obu dyrektyw.
3. Sprawa przedstawia się następująco. Dyrektywy te wymagają od państw członkowskich ustalenia procedury udzielania zezwoleń na dopuszczenie do obrotu środków ochrony roślin i produktów biobójczych. Obie dyrektywy przewidują stosowanie krajowych systemów udzielania zezwoleń na dopuszczenie takich produktów w okresie przejściowym, przypadającym przed dokonaniem oceny na poziomie wspólnotowym danych substancji czynnych. W tym okresie przejściowym, Niderlandy dokonały zmiany w swoim systemie krajowym, tak by w efekcie dopuścić wnioski o automatyczne zezwolenie na dopuszczenie środków ochrony roślin i produktów biobójczych, które i) uzyskały już wcześniej zezwolenie i ii) zawierały substancje czynne określone przez właściwy organ. W drodze decyzji podjętej na podstawie w ten sposób zmienionej ustawy właściwy organ określił więc pewną ilość substancji czynnych. Ważność tej decyzji została zakwestionowana, między innymi na podstawie tego, że zmieniona ustawa nie jest zgodna z wyżej wymienionymi dyrektywami.
Uregulowania wspólnotowe
Dyrektywa dotycząca środków ochrony roślin
4. Dyrektywa dotycząca środków ochrony roślin dotyczy zarówno „środków ochrony roślin”, jak i „substancji czynnych” w takich środkach.