Opinia rzecznika generalnego Jacobs przedstawiona w dniu 29 kwietnia 2004 r. - Europe Chemi-Con (Deutschland) GmbH przeciwko Radzie Unii Europejskiej. - Sprawa C-422/02 P., sygn. C-422/02 P
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
F. G. JACOBSA
przedstawiona w dniu 29 kwietnia 2004 r.(1)
Sprawa C‑422/02 P
Europe Chemi‑Con (Deutschland) GmbH
przeciwko
Radzie Unii Europejskiej
1. Niniejsze odwołanie dotyczy stosowania zasady niedyskryminacji ustanowionej w art. 9 ust. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 384/96 w sprawie ochrony przed dumpingowym przewozem z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej(2) (zwanego dalej „rozporządzeniem podstawowym”). Odwołanie to podnosi kwestię sposobu stosowania przedmiotowej zasady, w przypadku gdy przywóz towarów tego samego rodzaju z dwóch różnych grup państw jest jednocześnie przedmiotem dwóch niezależnych postępowań antydumpingowych: pierwotnego dochodzenia dotyczącego jednej grupy państw i rewizji wygaśnięcia(3) dotyczącej drugiej grupy państw. W jakim zakresie władze wspólnotowe mają obowiązek zniesienia cła będącego przedmiotem rewizji wygaśnięcia, w przypadku gdy pierwotne dochodzenie nie doprowadzi do nałożenia cła? W szczególności, w jakim zakresie obowiązek ten stosuje się z mocą wsteczną?
Właściwe prawodawstwo antydumpingowe
2. Zgodnie z rozporządzeniem podstawowym - które zostało przyjęte między innymi w celu dostosowania praktyki do nowych zobowiązań międzynarodowych wynikających z „kodeksu antydumpingowego” z 1994 r., przyjętego w ramach rundy urugwajskiej wielostronnych negocjacji handlowych(4) - Komisja po konsultacji z Komitetem Doradczym, w którym reprezentowane są Państwa Członkowskie, prowadzi dochodzenie w sprawie dumpingu i może nałożyć cła tymczasowe, podczas gdy do Rady należy nakładanie ceł ostatecznych. Artykuł 5 dotyczy wszczęcia dochodzenia w przypadku skargi wniesionej przez przemysł wspólnotowy, które to dochodzenie powinno zostać przeprowadzone zgodnie z art. 6.
3. Artykuł 7 ust. 1 stanowi: „Cło tymczasowe można zastosować, jeżeli […] tymczasowo potwierdzono dumping i wynikającą z niego szkodę dla przemysłu wspólnotowego, zaś interes Wspólnoty wymaga interwencji w celu zapobieżenia tej szkodzie. […]”. W myśl art. 7 ust. 3 cła tymczasowe są zabezpieczane gwarancją.