Orzeczenie
Opinia rzecznika generalnego Poiares Maduro przedstawiona w dniu 29 czerwca 2004 r. - Albert Nardone przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich. - Sprawa C-181/03 P., sygn. C-181/03 P
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
M. POIARESA MADURA
przedstawiona w dniu 29 czerwca 2004 r.(1)
Sprawa C‑181/03 P
Albert Nardone
przeciwko
Komisji Wspólnot Europejskich
Odwołanie - Renta inwalidzka - Choroba zawodowa - Narażenie na działanie azbestu - Rezygnacja złożona przed stwierdzeniem związku choroby z wykonywanym zawodem
1. Trybunał został wezwany do wydania rozstrzygnięcia w przedmiocie odwołania złożonego przez Alberta Nardone od wyroku Sądu Pierwszej Instancji z dnia 26 lutego 2003 r. w sprawie Nardone przeciwko Komisji (zwanego dalej „zaskarżonym wyrokiem”)(2), oddalającego skargę wniesioną przez skarżącego, w której domagał się on uchylenia decyzji Komisji z dnia 20 marca 2000 r. Na mocy decyzji tej Komisja odrzuciła wniosek o przyznanie renty inwalidzkiej, powołując się na fakt niespełnienia przez niego warunków przyznania określonych w art. 13 załącznika VIII do regulaminu pracowniczego urzędników Wspólnot Europejskich (zwanego dalej „regulaminem”).
2. Sprawa tylko z pozoru wydaje się prosta. W rzeczywistości dotyczy ona dosyć skomplikowanych zagadnień prawnych. W dodatku pojawia się w kontekście chorób zawodowych związanych z narażeniem na działanie azbestu, których szczególny i delikatny charakter został uznany przez wszystkie Państwa Członkowskie i przez samą Wspólnotę(3). Trybunał powinien przy rozpatrywaniu niniejszej sprawy uwzględnić jej szczególny charakter.
I - Ramy prawne i faktyczne odwołania
3. Artykuł 78 akapit pierwszy regulaminu stanowi: „Urzędnik uprawniony jest, na warunkach przewidzianych w art. 13-16 załącznika VIII, do renty inwalidzkiej w przypadku całkowitej i trwałej niezdolności do pełnienia służby, uniemożliwiającej mu wykonywanie obowiązków związanych ze stanowiskiem w jego kategorii”. Zgodnie z kolejnym akapitem, „[w] przypadku gdy niezdolność do pełnienia służby została spowodowana wypadkiem w trakcie lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, jest następstwem choroby zawodowej lub nastąpiła w wyniku poświęcenia się w interesie ogółu lub wynika z narażenia swojego życia przez urzędnika w celu ratowania życia ludzkiego, renta inwalidzka wynosi 70% wynagrodzenia podstawowego tego urzędnika”. Artykuł 13 załącznika VIII stanowi, iż „[u]rzędnikowi, z zastrzeżeniem przepisów art. 1 ust. 1, przysługuje w okresie niezdolności do pełnienia służby renta inwalidzka zgodnie z art. 78 regulaminu pracowniczego, w przypadku gdy Komitet ds. Inwalidztwa stwierdzi, że urzędnik, który nie ukończył 65. roku życia w okresie, w którym nabywał uprawnienia emerytalne, stał się całkowicie i trwale niezdolny do pełnienia służby we Wspólnocie, co uniemożliwia mu wykonywanie obowiązków związanych ze stanowiskiem w jego kategorii i w związku z tym musi on zakończyć służbę”.