Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. I UK 2/19

Przy ocenie, czy określone świadczenia dobrowolnie przekazywane przez jednego z rozwiedzionych małżonków drugiemu wiele lat po rozwodzie mają charakter alimentów - zwłaszcza gdy alimenty nie zostały ustalone w wyroku sądowym albo ugodą sądową ani nie została zawarta umowa na piśmie - należy wziąć pod uwagę regulacje prawa rodzinnego dotyczące obowiązku alimentacyjnego między rozwiedzionymi małżonkami (art. 70 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS w związku z art. 60 § 1, § 2 i § 3 k.r.o.).

Biuletyn SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nr 10/2020

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bohdan Bieniek

‎SSN Piotr Prusinowski

w sprawie z odwołania E. K. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w R. o prawo do renty rodzinnej, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 lipca 2020 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 26 czerwca 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 1. i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R., decyzją z 9 lutego 2017 r., odmówił E. K. prawa do renty rodzinnej po zmarłym J. K., ponieważ wnioskodawczyni nie przedłożyła dokumentów potwierdzających stałe i regularne jej alimentowanie ze strony J. K. bezpośrednio przed jego zgonem ani odpisu wyroku sądu przedłużającego obowiązek alimentacyjny ponad pięcioletni okres od daty orzeczenia rozwodu.

Odwołanie od decyzji organu rentowego wniosła E. K. (odwołująca się, ubezpieczona).

Sąd Okręgowy w G. Ośrodek Zamiejscowy w R., wyrokiem z 26 października 2017 r., zmienił zaskarżoną decyzję organu rentowego w ten sposób, że przyznał odwołującej się prawo do renty rodzinnej po J. K., począwszy od 1 grudnia 2016 r.

Sąd pierwszej instancji ustalił – na podstawie akt organu rentowego, wyroku Sądu Rejonowego w Ż. z 18 lutego 2015 r., opinii sądowo-lekarskiej z 2 lipca 2014 r., zeznań świadków K. K., T. S. i J. K. oraz zeznań ubezpieczonej – że E. K. (ur. 4 września 1948 r.) w dniu 30 grudnia 2016 r. złożyła wniosek o rentę rodzinną po zmarłym 9 maja 2015 r. byłym mężu J. K..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00