Wyrok SN z dnia 7 maja 2019 r., sygn. I NO 22/19
Niezdolność do pełnienia obowiązków prokuratora nie jest przesłanką przeniesienia w stan spoczynku zgodnie z art. 127 § 1 ProkPr w zw. z art. 71 § 1 p.u.s.p.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Antoni Bojańczyk (przewodniczący)
SSN Marek Dobrowolski
SSN Mirosław Sadowski (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania A. T. od decyzji Prokuratora Generalnego z dnia 15 listopada 2018 r. nr PK IX K [...] w przedmiocie odmowy przeniesienia w stan spoczynku wobec niepełnienia służby przez okres roku z udziałem Prokuratora Generalnego po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 7 maja 2019 roku
oddala odwołanie
Uzasadnienie
A. T. na stanowisko prokuratora został powołany w dniu 1 lutego 1989 r. W okresie od dnia 11 kwietnia 2016 r. do dnia wydania przez Prokuratora Generalnego decyzji (PK IX K [...] z dnia 15 listopada 2017 r.) nie pełnił on służby na tym stanowisku z powodu choroby.
Pismem z dnia 19 czerwca 2017 r. Prokurator Okręgowy w S. skierował wniosek o przeniesienie prokuratora A. T. w stan spoczynku podnosząc, iż od roku nie pełni on służby z powodu złego stanu zdrowia. Wniosek ten został poparty przez Prokuratora Regionalnego w [...]. Przed skierowaniem wniosku o przeniesienie prokuratora A. T. w stan spoczynku Prokurator Okręgowy w S. uzupełnił materiał dowodowy w postaci przedstawionych zwolnień lekarskich, występując do lekarza orzecznika ZUS o zbadanie ewentualnej niezdolności do pełnienia obowiązków prokuratora. Z treści wydanego orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS Oddział w B. z dnia 11 maja 2017 r. wynika, że wymieniony prokurator nie jest trwale niezdolny do pełnienia obowiązków prokuratora z powodu choroby lub utraty sił. Od powyższego orzeczenia prokurator złożył sprzeciw do Komisji Lekarskiej ZUS Oddział w B., która orzeczeniem z dnia 7 czerwca 2017 r. wydała analogiczne orzeczenie stwierdzając, że prok. A. T. nie jest trwale niezdolny do pełnienia obowiązków prokuratora. W ślad za przedmiotowym, wnioskiem Prokuratora Okręgowego w S., pismem z dnia 3 lipca 2017 r. Prokurator Regionalny w [...] nadesłał orzeczenie lekarskie z Poradni Medycyny Pracy w A. z dnia 27 czerwca 2017 r., orzekające niezdolność A. T. do wykonywania pracy na stanowisku prokuratora wobec istnienia przeciwwskazań zdrowotnych.