Wyrok SN z dnia 7 marca 2019 r., sygn. III PK 21/18
Data zdarzenia wyrządzającego szkodę i data wyrządzenia szkody nie muszą się pokrywać, gdyż szkoda może powstać i niejednokrotnie powstaje później niż wywołujące ją zachowanie pracownika. Skutkiem regulacji zawartej w art. 291 § 2 k.p. jest to, że roszczenia w przepisie tym określone nie mogą ulec przedawnieniu przed powstaniem szkody spowodowanej nienależytym wykonywaniem przez pracownika obowiązków pracowniczych. Początkiem biegu 3-letniego terminu przedawnienia jest dzień, w którym w majątku pracodawcy powstał faktyczny uszczerbek będący skutkiem niewykonania lub nienależytego wykonania przez pracownika obowiązków pracowniczych.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący)
SSN Zbigniew Korzeniowski
SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa [...] Przychodni [...] w G. przeciwko R. R. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 marca 2019 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z dnia 17 października 2017 r., sygn. akt VI Pa [...],
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w G. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
[...] "Przychodnia [...]" w G. wniósł o zasądzenie od R. R. kwoty 16.116,13 zł tytułem naprawienia szkody w mieniu pracodawcy z tytułu nienależytego wykonywania obowiązków pracowniczych. W uzasadnieniu pozwu podniósł, że szkodę, której naprawienia dochodzi, stanowią odsetki od składek na ubezpieczenia społeczne, które musiał odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskutek niewłaściwego zawierania czy kontynuowania przez pozwanego - jako dyrektora placówki leczniczej - umów o dzieło z personelem medycznym.
Sąd Rejonowy w G. wyrokiem z 30 maja 2017 r., sygn. akt IV P [...], oddalił powództwo. Sąd ustalił, że pozwany w okresie od 17 stycznia 2007 r. do 26 sierpnia 2009 r. pełnił funkcję dyrektora SPZOZ "[...]" w G.. Pozwany dokonywał w imieniu pracodawcy czynności z zakresu prawa pracy, w tym zakresie zawierał lub kontynuował w latach 2008-2009 w imieniu powoda umowy z personelem medycznym. W dniu 10 lipca 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę płatnika - powoda i zakwestionował zawieranie umów o dzieło z personelem medycznym. W konsekwencji wydana została decyzja ustalająca, że umowy te były umowami zlecenia oraz wskazująca wysokość należnych z ich tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Od należności głównej naliczone zostały odsetki za okres od zawarcia lub aneksowania przez pozwanego zakwestionowanych umów o dzieło do dnia ich zapłaty w okresie od 17 czerwca 2015 r. do 20 stycznia 2016 r. We wrześniu 2015 r. strona powodowa zawezwała pozwanego do próby ugodowej w związku z dochodzonym od niego odszkodowaniem.