Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 26 marca 2019 r., sygn. III UK 239/18

Istotne zagadnienie prawne (art. 3989 § 1 pkt 1 k.p.c.) obliguje wnoszącego skargę kasacyjną do wskazania normy prawnej, której za pomocą wykładni prawa zamierza nadać prokonstytucyjne brzmienie w rozumieniu art. 2. Konstytucji RP.

Biuletyn SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nr 3-4/2019

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek

w sprawie z odwołania G. [...] w Ś. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. z udziałem zainteresowanych: M. W., [...] o wysokość podstawy wymiaru składek, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 marca 2019 r., na skutek skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 5 lutego 2018 r., sygn. akt III AUa [...],

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Uzasadnienie

M. K. - R., prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą G. [...] w Ś. (dalej jako G., płatnik składek) odwołała się od kilku decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. z dnia 25 stycznia 2016 r., dotyczących: M. W., [...], w których organ rentowy stwierdził wysokość podstawy wymiaru składek na ich ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu wykonywania pracy na rzecz G..

Wyrokiem z dnia 6 września 2016 r. Sąd Okręgowy w Ś. oddalił odwołania, ustalając jednocześnie, że G. zatrudnia pracowników w celu sprawowania opieki nad dziećmi, osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi zarówno w Polsce jak i za granicą. Płatnik składek wystawiał dla wyjeżdżających za granicę polecenia wyjazdu służbowego. Za pracę wykonywaną za granicą płatnik składek wypłacał wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo za każdy dzień pracy na terenie Niemiec ubezpieczeni otrzymywali diety, których stawki były ustalane w różnych wysokościach. Pracownicy podczas pobytu w Polsce wielokrotnie przebywali na urlopach bezpłatnych. W wielu przypadkach rozpoczęcie pracy w Niemczech, określane przez płatnika składek jako podróż służbowa, zaczynało się kilka dni po zawarciu umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00