Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 31 stycznia 2019 r., sygn. I UK 421/17

Ubezpieczony pracownik nie ma roszczenia o zwrot składek, które zostały przekazane zgodnie z prawem przez płatnika pracodawcę do ZUS a potem do otwartego fundusz emerytalnego. Mógł tylko rozporządzić zgromadzonymi środkami na wypadek śmierci. Niedopuszczalne byłoby rozporządzenie ubezpieczonego w ten sposób, że środki te wcześniej otrzyma jego dziecko (na wydatki szkolne albo wesele). Taka treść umowy byłaby nieważna jako niezgodna z ustawą (art. 58 k.c. w związku z art. 107 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)

SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)

SSN Piotr Prusinowski

w sprawie z powództwa M. S. przeciwko Otwartemu Funduszowi Emerytalnemu (...) w W. o zwrot składek, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 31 stycznia 2019 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 29 marca 2017 r., sygn. akt III AUa (...),

I. oddala skargę kasacyjną,

II. adw. A. L. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w (...) 1.800 zł (jeden tysiąc i osiemset) tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej powodowi z urzędu w postępowaniu kasacyjnym, z tym że kwotę tę należy powiększyć o obowiązującą stawkę VAT.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w (...) wyrokiem z 29 marca 2017 r. oddalił apelację powoda M. S. od wyroku Sądu Okręgowego w K. z 23 listopada 2016 r., który oddalił jego powództwo przeciwko Otwartemu Funduszowi Emerytalnemu (...) reprezentowanemu przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (...) o zwrot składek.

Pozwem z 14 września 2014 r. powód domagał się zapłaty od pozwanego w przybliżeniu 14 tys. zł z tytułu pobranych składek, kwestionując ważność umowy członkowskiej z Funduszem.

Pozwany wniósł o oddalenie żądania wskazując, że powód w 2014 r. nabył emeryturę i ustało jego członkostwo w Funduszu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00