Wyrok SN z dnia 17 stycznia 2019 r., sygn. III PK 128/17
Dyżury medyczne nie stanowią typowego pracowniczego sposobu zatrudniania pielęgniarek lub położnych, które przede wszystkim wykonują prace w ściśle określonych godzinach w każdym obowiązującym ich dniu pracy, a zatem ich praca nie polega wyłącznie na pełnieniu dyżurów medycznych, które mogły i mogą być także realizowane na podstawie kontraktów cywilnoprawnych wykonywanych przez osoby prowadzące indywidualne praktyki w samodzielnych zawodach medycznych i na podstawach cywilnoprawnych poza stosunkiem pracy z podmiotem zatrudniającym.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło
SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa B. R. przeciwko [...] Szpitalowi [...] Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w G. o ustalenie istnienia stosunku pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 stycznia 2019 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z dnia 29 czerwca 2017 r., sygn. akt VI Pa [...],
oddala skargę kasacyjną, bez obciążania skarżącej kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. wyrokiem z dnia 29 czerwca 2017 r. oddalił apelację powódki B. R. od wyroku Sądu Rejonowego w G. IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 31 stycznia 2017 r. oddalającego powództwo o ustalenie stosunku pracy pomiędzy powódką a pozwanym [...] Szpitalem [...] Sp. z o.o. w G. oraz zasądzającego od powódki na rzecz strony pozwanej kwotę 120 zł tytułem zwrotu kosztów procesu za instancję odwoławczą.
W sprawie tej ustalono, że powódka od 20 stycznia 2009 r. legitymuje się prawem wykonywania zawodu nr [...] i prowadzi indywidualną praktykę położnej, zarejestrowaną w rejestrze prowadzonym przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w G. pod nr [...], która jest także wpisana od dnia 6 stycznia 2009 r. do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza Miasta K. pod nr [...] jako "praktyka pielęgniarek i położnych". Pismem z dnia 9 stycznia 2009 r. powódka zwróciła się do dyrekcji pozwanego [...] Szpitala [...] w G. o przyjęcie do pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej, podając, iż jest licencjonowaną położną z 20-letnim stażem pracy na oddziale położniczo-ginekologicznym, oddziale ratunkowym oraz izbie przyjęć. W dniu 6 lutego 2009 r. powódka zawarła z [...]S[...] umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych nr [...] w zakresie kompetencji położnej, z wynagrodzeniem 28 zł brutto za każdą przepracowaną godzinę. Świadczeniobiorca zapewnił jej minimalną liczbę 168 godzin świadczenia zakontraktowanych usług miesięcznie. W umowie tej uzgodniono, że w razie wystąpienia okoliczności uniemożliwiających udzielanie świadczeń medycznych świadczeniodawca (powódka) może wyznaczyć zastępstwo innej pielęgniarki, po uzyskaniu akceptacji zastępcy dyrektora ds. lecznictwa. W ramach realizacji obowiązków wynikających z umowy świadczeniodawca zobowiązany jest do ścisłego współdziałania i współpracy z personelem wszystkich jednostek organizacyjnych świadczeniobiorcy. W § 5 tej umowy ustalono, że w zakresie realizacji obowiązków wynikających z umowy świadczeniodawca ponosi odpowiedzialność cywilną i jest zobowiązany do zawierania przez cały okres trwania umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej oraz do przedłożenia świadczeniobiorcy aktualnej polisy ubezpieczeniowej. Świadczeniodawca miał obowiązek składania do 10-go dnia po zakończeniu miesiąca kalendarzowego rachunków u świadczeniobiorcy wraz z potwierdzoną przez pielęgniarkę oddziałową godzinową liczbą wykonanych usług. Załącznik nr 1 do umowy określał zakres świadczeń udzielanych przez świadczeniodawcę.