Wyrok SN z dnia 21 sierpnia 2019 r., sygn. I CSK 349/18
Art. 81 ust. 2 p.b. stanowi, że udzielenie i potwierdzenie gwarancji bankowej następują na piśmie pod rygorem nieważności. Jeżeli pod rygorem nieważności wymaga się, w stosunku do określonego oświadczenia woli składanego innej osobie, zachowania formy szczególnej w postaci pisma, to dla przyjęcia, że zostało ono złożone i wywołało skutki prawne, konieczne jest doręczenie adresatowi oryginału pisma zawierającego to oświadczenie woli.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
SSN Józef Frąckowiak
SSN Agnieszka Piotrowska (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa "C. sp. z o.o." spółka jawna w W. przeciwko (...) Bank Polska S.A. w W. uprzednio Bank (...) S.A. w W. z udziałem po stronie pozwanej interwenienta ubocznego B. S.A. spółki komandytowej w S. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 21 sierpnia 2019 r., skarg kasacyjnych strony pozwanej i interwenienta ubocznego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 13 lipca 2017 r., sygn. akt I ACa (...),
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód C. sp. z o.o. - III spółka jawna w W. domagała się zasądzenia od pozwanego (...) Bank Polska S.A. w W. kwoty 1 750 00 zł z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty tytułem realizacji gwarancji bankowej wystawionej na rzecz powoda przez pozwany Bank na zlecenie interwenienta ubocznego po stronie pozwanej B. S.A. sp.k. z siedzibą w S. (dalej B. lub interwenient).
Wskutek wniesienia przez pozwanego sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, Sąd Okręgowy w W. rozpoznał sprawę i wyrokiem z dnia 26 listopada 2015 r. oddalił powództwo. Ustalił, że w dniu 14 lipca 2011 r. C. (zamawiający, inwestor) zawarła z B. (wykonawcą) umowę nr (...), której przedmiotem było wykonanie opisanych w umowie robót budowlanych przy wznoszeniu galerii handlowo-usługowo-rozrywkowej "T." w N. W § 8 ust. 1 umowy wykonawca zobowiązał się do przedłożenia inwestorowi gwarancji bankowej należytego wykonania robót budowlanych ważnej aż do dnia, który nastąpi po upływie 15 dni od wydania wykonawcy protokołu odbioru końcowego zakresu prac bez zastrzeżeń. W dniu 1 września 2011 r. pozwany Bank, działając na zlecenie B., wystawił na rzecz C. pisemną gwarancję bankową wykonania opisanej umowy, w której bezwarunkowo i nieodwołalnie zobowiązał się wobec powoda do zapłaty sumy gwarancyjnej do kwoty 1 750 000 zł na pierwsze żądanie skierowane do Banku w sposób szczegółowo opisany w tym dokumencie. Zawarto w nim także zapis, że z chwilą zwrotu Bankowi oryginału gwarancji, nawet przed upływem jej ważności, ustaje odpowiedzialność Banku wynikająca z gwarancji. Gwarancja wystawiona w dniu 1 września 2011 r. była ważna do dnia 31 marca 2012 r.; oryginał dokumentu gwarancji został przekazany powodowi osobiście przez przedstawiciela B. W dniu 20 marca 2012 r. Bank na zlecenie B. przedłużył okres ważności udzielonej gwarancji do dnia 30 czerwca 2012 r. Oryginał dokumentu zmiany nr 1 do gwarancji został doręczony powodowi drogą pocztową.