Wyrok SN z dnia 19 czerwca 2019 r., sygn. II CSK 275/18
W wypadku wypowiedzenia przez bank umowy kredytu na skutek jej naruszenia przez kredytobiorcę ustaje obowiązek banku udostępniania kolejnych transz kredytu oraz powstaje uprawnienie do rozliczenia kredytu już wykorzystanego przez kredytobiorcę. Wierzytelność banku dotycząca rat uiszczonych w terminie przed rozwiązaniem umowy ulega definitywnemu umorzeniu. Rozliczenie rat niespłaconych w terminie określonym harmonogramem, których termin wymagalności przypadał przed rozwiązaniem umowy, następuje - o ile strony wyraźnie nie postanowią inaczej - na dotychczasowych zasadach określonych w umowie, łącznie z odsetkami pobieranymi od kredytu przeterminowanego. Nie można mówić o wygaśnięciu obowiązku zapłaty odsetek, w sytuacji, gdy przed rozwiązaniem umowy doszło do niewłaściwego wykonania zobowiązania, polegającego na naruszeniu przez dłużnika obowiązku, odnośnie do którego zastrzeżone były takie świadczenia uboczne; po trzecie, pozostała kwota wykorzystanego kredytu, której termin płatności nie nadszedł, staje się wymagalna z chwilą rozwiązania umowy i powstaje obowiązek jej zwrotu w wysokości nominalnej. Wobec tego, że co do tej kwoty nie doszło do opóźnienia ani zwłoki dłużnika w spełnieniu świadczenia pieniężnego, nie mogą mieć zastosowania odsetki od kredytu przeterminowanego.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Henryk Pietrzkowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Grzegorz Misiurek
SSN Roman Trzaskowski
w sprawie z powództwa M. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. przeciwko Bankowi [...] Spółce Akcyjnej z siedzibą w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 czerwca 2019 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 27 września 2017 r., sygn. akt I ACa [...],
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Powodowa spółka "M." dochodziła od Banku [...] na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu zapłaty kwoty 831.476,75 zł, którą pozwany wyegzekwował od spółki "W." (dłużnika strony powodowej), realizując uprawnienia z umowy przelewu wierzytelności na zabezpieczenie kredytu udzielonego stronie powodowej. Żądana kwota stanowi odsetki za okres po wypowiedzeniu umowy kredytu, tj. od dnia 28 lutego 2007 r. do dnia 19 lutego 2014 r., wyliczone według przyjętej w umowie kredytowej zasady naliczania odsetek od kredytu przeterminowanego. W ocenie strony powodowej odsetki - po wypowiedzeniu umowy kredytu - nie należały się pozwanemu Bankowi. Według strony powodowej wyegzekwowanie przez pozwany Bank, jako cesjonariusza od dłużnika strony powodowej spółki "W." spornej kwoty odbyło się w warunkach braku podstawy prawnej przysporzenia.