Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 22 marca 2019 r., sygn. IV CSK 412/17

Sama nieobecność biegłych na rozprawie wywłaszczeniowej stanowi naruszenie art. 22 u.w.n., jednakże takie naruszenie należy rozważyć w kontekście całości postępowania w przedmiocie wywłaszczenia nieruchomości. Tylko wówczas, gdy zostanie wykazane, że nieobecność biegłych na rozprawie miała wpływ na wysokość ustalonego odszkodowania, można uznać, że z tej przyczyny doszło do rażącego naruszenia prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący)

SSN Joanna Misztal-Konecka

SSN Tomasz Szanciło (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa A. C. przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie (...) o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 22 marca 2019 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 27 kwietnia 2017 r., sygn. akt I ACa (...),

I oddala skargę kasacyjną;

II zasądza od A. C. na rzecz Skarbu Państwa - Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej kwotę 2.700 zł (dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód A. C. wniósł o zasądzenie od pozwanego Skarbu Państwa -Wojewody (...) kwoty 100.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami tytułem częściowego odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości położonych w B. przy ul. L, tj. działek o nr geod. 42/6, 42/7 i 42/9, o łącznej powierzchni 2.727 m2, należących do K. i A. C. - na podstawie decyzji wywłaszczeniowej z dnia 8 września 1977 r., uznanej następnie jako wydanej z naruszeniem prawa na podstawie decyzji Wojewody (...) z dnia 11 czerwca 2013 r., a także o zasądzenie od pozwanego kosztów procesu.

Pozwany wniósł o oddalenie powództwa w całości i zasądzenie zwrotu kosztów procesu. Podniósł, że decyzja została uznana za wydaną z naruszeniem prawa jedynie z przyczyn formalnych, a gdyby została podjęta zgodnie z prawem, także prowadziłaby do wywłaszczenia małżeństwa C, co stanowi o braku adekwatnego związku przyczynowego pomiędzy zdarzeniem szkodzącym a szkodą. Nadto odszkodowanie za wywłaszczenie, wypłacone w 1977 r., było wystarczające, a w skład ww. działek wchodziła działka nr 229/20, która została właścicielom fizycznie zwrócona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00