Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 19 września 2018 r., sygn. I PK 212/17

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa G. K. przeciwko K. W. 0 wynagrodzenie, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 19 września 2018 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 11 maja 2017 r., sygn. akt IX Pa [...],

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 maja 2017 r., sygn. akt IX Pa [...], Sąd Okręgowy -Sąd Pracy w K. - w sprawie z powództwa G. K. przeciwko K. W. o wynagrodzenie, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, o ustalenie - oddalił apelację powoda od wyroku Sądu Rejonowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 22 grudnia 2016 r., sygn. akt V P [...], oddalającego powództwo.

Powyższy wyrok Sądu Okręgowego powód zaskarżył skargą kasacyjną. W uzasadnieniu wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania wskazano, że w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne:

"Czy krótki okres czasu, to jest kilka godzin, które upłynęły od chwili przystąpienia przez powoda do realizacji umowy o pracę, przy uwzględnieniu zachowania stron oraz okoliczności, że okres uprzednio obowiązującej umowy o pracę zawartej na czas określony, upłynął dzień wcześniej, a powód został poinformowany przez pracodawcę - pozwanego o czasie i miejscu w którym powód ma się stawić w pracy, stawił się zgodnie z zaleceniami pozwanego w tym dniu w miejscu pracy i był gotowy do wykonywania pracy pod kierownictwem pozwanego, a nadto wykonał polecenie pozwanego polegające na odstawieniu uszkodzonego samochodu do serwisu, a z tytułu wykonywania obowiązków umownych przez powoda zostały odprowadzone przez pozwanego składki na ubezpieczenie społeczne, a dopiero później w tym samym dniu, po odstawieniu pojazdu do serwisu, pozwany oświadczył powodowi o zamiarze zakończenia stosunku pracy, uzasadnia twierdzenie, że miedzy stronami został nawiązany stosunek pracy, a tym samym ustalenie jego istnienia"; "jakie elementy zaświadczają o nawiązaniu lub braku nawiązania przez strony stosunku pracy, w przypadku braku dowodów z dokumentów w postaci umowy o pracę, ważąc na zachowanie stron, przy jednocześnie sprzecznych zeznaniach stron i braku dowodów osobowych na potwierdzenie stanowiska którejkolwiek ze stron w zakresie związanym z ustaleniem istnienia lub braku istnienia stosunku pracy między stronami'; "czy w sytuacji, gdy akta osobowe pracownika - powoda są składane przez pracodawcę Sądowi pierwszej instancji bezpośrednio przed zamknięciem rozprawy, a powód który nie jest reprezentowany w sprawie przez fachowego pełnomocnika, zostaje poinformowany przez Sąd orzekający w sprawie o możliwości zapoznania się ze złożonymi aktami osobowymi, dopiero po tym terminie rozprawy, a następnie w związku z dokonanymi na podstawie oględzin akt spostrzeżeniami i uchybieniami pracodawcy składa pismo procesowe z twierdzeniami i wnioskami dowodowymi, co ma miejsce przed wydaniem wyroku, konieczne jest przez Sąd orzekający w sprawie, otwarcie przewodu sądowego i rozstrzygnięcie przez ten Sąd o wnioskach znajdujących się w przedmiotowym piśmie".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00