Wyrok SN z dnia 20 marca 2018 r., sygn. III KRS 6/18
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Piotr Prusinowski (przewodniczący)
SSN Dawid Miąsik
SSN Andrzej Wróbel (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania Ł.P. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 30 października 2017 r. w przedmiocie sprzeciwu wobec pełnienia obowiązków sędziego przez asesora sądowego w sądzie powszechnym, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 20 marca 2018 r.,
uchyla zaskarżoną uchwałę.
Uzasadnienie
Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 487/2017 z dnia 30 października 2017 r, podjętą na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2016 r., poz. 976 ze zm.) wyraziła sprzeciw wobec pełnienia obowiązków sędziego przez Ł.P. - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym [...].
Krajowa Rada Sądownictwa wskazała w uzasadnieniu decyzji, iż Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zarządzeniem z 24 czerwca 2017 r. ogłosił listę klasyfikacyjną kandydatów na stanowisko asesora sądowego, obejmującą Ł.P.. Zarządzeniem z 6 lipca 2017 r. Minister Sprawiedliwości ogłosił wykaz wolnych stanowisk asesorskich dla aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, którzy zdali egzamin sędziowski oraz nie zostali skreśleni z listy aplikantów aplikacji sędziowskiej, oraz referendarzy sądowych i asystentów sędziów, którzy w latach 2011-2016 zdali egzamin sędziowski. Ł.P. dokonał wyboru stanowiska asesora sądowego w Sądzie Rejonowym [...] w wydziale upadłościowo-restrukturyzacyjnym. Decyzją z 18 września 2017 r. Minister Sprawiedliwości mianował Ł.P. asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w [...] z dniem 21 września 2017 r. na czas nieokreślony. W dniu 13 października 2017 r. Minister Sprawiedliwości przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wykaz asesorów sądowych mianowanych przez Ministra Sprawiedliwości, uwzględniający Ł.P. wraz z wnioskiem o powierzenie pełnienia obowiązków sędziego. Minister Sprawiedliwości 19 października 2017 r. przekazał Radzie informację z Krajowego Rejestru Karnego oraz informację od właściwego komendanta wojewódzkiego Policji, dotyczące Ł.P.. Krajowa Rada Sądownictwa 23 października 2017 r. uzyskała dostęp do tej dokumentacji w systemie teleinformatycznym. Na posiedzeniu 30 października 2017 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, odbył naradę i bezwzględną większością głosów postanowił pozostawić rozstrzygnięcie do decyzji Rady. Zespół stwierdził, w aktach dotyczących Pana Ł.P., brak dokumentacji w zakresie akt osobowych, akt nadesłanych z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, aktualnego zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia psychologicznego potwierdzających zdolność Pana Ł.P. do pełnienia obowiązków sędziego. Zespół ustalił ponadto, że Pan Ł.P. figuruje w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Po zakończeniu posiedzenia zespołu wpłynęły aktualne zaświadczenie lekarskie i zaświadczenie psychologiczne, potwierdzające zdolność ze względu na stan zdrowia Pana Ł.P. do pełnienia obowiązków sędziego. Zespół zapoznał się z przedmiotowymi zaświadczeniami.