Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 21 marca 2018 r., sygn. V CSK 256/17

W wypadku dochodzenia utraconych korzyści ocena wysokości szkody zawsze opiera się na przypuszczalnych zyskach, jakie poszkodowany osiągnąłby gdyby mu szkody nie wyrządzono. Wystąpienie tego rodzaju szkody musi cechować się wysokim stopniem prawdopodobieństwa, aby mogło zostać uznane za udowodnione.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jan Górowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Władysław Pawlak

SSN Roman Trzaskowski

w sprawie z powództwa T. S.A. w K. przeciwko H.S. o zapłatę oraz z powództwa wzajemnego H.S. przeciwko T. S.A. w K. o zapłatę, ustalenie i zobowiązanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 21 marca 2018 r., skargi kasacyjnej pozwanej (powódki wzajemnej) od wyroku Sądu Apelacyjnego w K. z dnia 19 grudnia 2016 r., sygn. akt V ACa ."/15,

oddala skargę kasacyjną, pozostawiając rozstrzygniecie o kosztach postępowania kasacyjnego w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie.

Uzasadnienie

Powódka - pozwana wzajemna T. Spółka Akcyjna w K. wystąpiła do Sądu Rejonowego w G. z pozwem, w którym domagała się zasądzenia od pozwanej H.S. kwoty 28 404,90 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 1 kwietnia 2011 r., podnosząc, że pozwana dopuściła się nielegalnego poboru energii elektrycznej.

Pozwana H.S. wniosła o oddalenie powództwa głównego i wystąpiła z powództwem wzajemnym, które wielokrotnie modyfikowała (wystąpiła o roszczenia określone w części historycznej uzasadnienia Sądu Apelacyjnego).

Wyrokiem z dnia 12 czerwca 2015 r. Sąd Okręgowy w G. oddalił powództwo główne w całości (pkt 1 wyroku), ustalił, że zobowiązanie płynące z faktury Vat nr D/140270/2011/U z dnia 28 marca 2011 r. wystawionej przez V. Poland S.A. w G. nie istnieje (pkt 4 wyroku), zasądził od T. S.A. w K. na rzecz H. S. kwotę 30 595,68 zł (pkt 5 wyroku), oddalił wniosek H.S. o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności (pkt 6 wyroku) i w pozostałym zakresie powództwo H.S. oddalił.

Ustalił, że w dniu 1 lutego 2011 r. na nieruchomości położonej w G. przy ul. K. 33 została przeprowadzona kontrola instalacji elektrycznej. W chwili przeprowadzenia tej kontroli (około godz. 8) kontrolerzy J. K. i J. W. nie dysponowali upoważnieniem do jej przeprowadzenia. Upoważnienie to o numerze 366893/2011/NPE zostało wystawione dopiero około godz. 9.30 przez A. S., do którego jeden z kontrolujących zadzwonił z miejsca zdarzenia. W systemie ewidencyjnym S. przyjęcie nowego zgłoszenia odnotowano o godz. 9.29. Kontrola obejmowała oględziny zewnętrzne licznika, sprawdzenie jego wskazań oraz przekładników prądowych. Na podstawie wskazań analizatora ANOT-IO kontrolerzy stwierdzili uchyb licznika typu C 52 nr 6378402, wynoszący + 87,82 % kWh. Kontrolujący wybudowali licznik i zapakowali go do tzw. bezpiecznej koperty, a na jego miejsce zamontowali inny układ pomiarowy. Koperta nie miała zabezpieczeń przed oddziaływaniem pola magnetycznego, to jest zabezpieczenia wskazującego, że licznik nie znajdował się w takim polu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00