Orzeczenie
Postanowienie SN z dnia 10 stycznia 2018 r., sygn. I CSK 177/17
O tym, czy przedmioty przeznaczone w testamencie określonym osobom wyczerpują cały spadek, decyduje rzeczywiste porównanie ich wartości z wartością przedmiotów pominiętych, a kryterium stanowi zobiektywizowana wartość gospodarcza.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jan Górowski (przewodniczący)
SSN Mirosław Bączyk
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku A. M. i J. M. przy uczestnictwie [...] o stwierdzenie nabycia spadku,
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 10 stycznia 2018 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy A. M. od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 4 listopada 2016 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 3 grudnia 2014 r. Sąd Rejonowy w W. stwierdził, że spadek po W.M., zmarłym dnia 17 lipca 2010 r., na podstawie ustawy nabyli synowie A. M., J. M. i W. M. po 1/3 części spadku każdy z nich, oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania. W wyniku apelacji uczestnika W. M., Sąd Okręgowy w W. zmienił zaskarżone postanowienie Sądu Rejonowego w ten sposób, że stwierdził nabycie spadku po zmarłym W.M. na podstawie testamentu własnoręcznego na rzecz synów zmarłego: A.M. w 286/1000 części, J. M. w 316/1000 części, W. M. w 295/1000 części, wnuczek: K. M. w 16/1000 części, A. M. w 22/1000 części, M. M. w 17/1000 części oraz wnuków: M. M. w 32/1000 części i K. M. w 16/1000 części; rozstrzygnął także o kosztach postępowania.
Zmieniając wyrok Sądu pierwszej instancji Sąd Okręgowy orzekał na podstawie dotychczas zebranego materiału dowodowego, ale uznał, że prowadzi on do odmiennych wniosków. W szczególności uznał za testament własnoręczny dokument sporządzony przez niego, opatrzony tytułem "Decyzja dot. podziału mienia i środków będących własnością wspólną małżonków W.M....i U. M. ... między spadkobierców". W tej decyzji znalazło się rozrządzenie majątkiem, czyniąc to na rzecz synów, wnuczek i wnuków oraz siostry żony B. P. i jego siostry M. M., a także wyszczególnił składniki tego majątku. Dokument został podpisany przez W.M. i B. P. Według Sądu drugiej instancji wyszczególnienie to zawiera prawie cały majątek pozostawiony przez spadkodawcę, przy czym został on połączony z majątkiem pozostałym także po zmarłej dwanaście lat wcześniej żonie, po której spadek dziedziczyli mąż i ich wspólni synowie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right