Orzeczenie
Postanowienie SN z dnia 21 września 2017 r., sygn. I PZ 9/17
Profesjonalny pełnomocnik, planując dokonanie czynności procesowej (np. wniesienie środka zaskarżenia), musi uwzględnić, kierując się zwykłym doświadczeniem życiowym, że w okresie biegu terminu do jej dokonania mogą nastąpić czasowe przeszkody -wynikające ze zwykłych zdarzeń życiowych, w tym także z krótkich niedyspozycji zdrowotnych - utrudniające mu sporządzenie i wniesienie środka zaskarżenia w ostatnim dniu terminu. Konieczność uwzględnienia tych przeszkód obciąża pełnomocnika tym bardziej w sytuacji, gdy cierpi on na określone i powtarzające się, krótkotrwałe niedyspozycje zdrowotne, nie może więc wykluczyć pojawienia się tego rodzaju przeszkody w okresie biegu terminu do dokonania czynności procesowej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
SSN Piotr Prusinowski
w sprawie z powództwa K. G. przeciwko Sądowi Okręgowemu w [...] o wynagrodzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 21 września 2017 r., zażalenia strony pozwanej na postanowienie Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w [...] z dnia 24 kwietnia 2017 r.,
oddala zażalenie.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w [...] postanowieniem z 24 kwietnia 2017 r. umorzył postępowanie apelacyjne na podstawie art. 182 § 1 k.p.c. w związku z art. 178 k.p.c. wobec braku wniosku o podjęcie postępowania zawieszonego 21 kwietnia 2016 r. na zgodny wniosek stron.
Pozwany w zażaleniu z 24 maja 2017 r. zarzucił naruszenie art. 182 § 1 k.p.c., gdyż jego pełnomocnik 23 maja 2017 r. złożył wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania w sprawie wraz ze złożonym w trybie art. 168 § 1 k.p.c. wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania. Wniósł o uchylenie postanowienia z 24 kwietnia 2017 r. umarzającego postępowanie apelacyjne. W uzasadnieniu zażalenia pozwany podał, że do 21 kwietnia 2017 r. nie złożył wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania. Niezłożenie wniosku w terminie wynikało z zaistnienia obiektywnej okoliczności uniemożliwiającej dotrzymanie ustawowego terminu, która uzasadnia wniosek o przywrócenie terminu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right