Postanowienie SN z dnia 20 sierpnia 2008 r., sygn. I UZ 11/08
Przyczyną przywrócenia terminu do dokonania czynności procesowej (art. 168 § 1 k.p.c.) może być usprawiedliwiony błąd profesjonalnego pełnomocnika co do sposobu interpretacji nowego, niejasnego w swojej treści przepisu.
Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Sędziowie SN: Beata Gudowska, Józef Iwulski.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 sierpnia 2008 r. sprawy z odwołania Stanisława N. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w K. o umorzenie należności, na skutek zażalenia ubezpieczonego na postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 13 marca 2008 r. [...]
o d d a l i ł zażalenie.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie wyrokiem z 24 maja 2006 r. [...] oddalił apelację wnioskodawcy Stanisława N. od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z 14 grudnia 2004
r. [...], oddalającego odwołanie ubezpieczonego od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w K. z 15 grudnia 2003 r., którą odmówiono wnioskodawcy umorzenia należności z tytułu zaległych składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku Sądu Apelacyjnego wniósł 21 sierpnia 2006 r. pełnomocnik wnioskodawcy, będący adwokatem. Skarga nie została opłacona. Na pierwszej stronie pisma procesowego obejmującego skargę kasacyjną znalazła się adnotacja pełnomocnika: „Brak obowiązku uiszczania kosztów sądowych (art. 463 § 1 k.p.c.)”.
Postanowieniem z 9 października 2006 r. Sąd Apelacyjny odrzucił skargę ka-sacyjną, na podstawie art. 130 § 3 k.p.c., z powodu nieuiszczenia przez pełnomocnika skarżącego odpowiedniej opłaty (opłaty podstawowej w kwocie 30 zł). Sąd Apelacyjny stwierdził, że obowiązek uiszczenia opłaty podstawowej od skargi kasacyjnej wynika z art. 36 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 167, poz. 1398 ze zm.), mającej zastosowanie do przedmiotowej skargi.