Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. II UK 639/15

Poszukiwanie kryterium umożliwiającego odróżnienie zlecenia od umowy o dzieło sprowadza się do oceny czy chodzi o: rezultat działania, rozkład ryzyka związanego z zawarciem i wykonaniem zobowiązania, jego trwałość, czy też jego unikatowość. Wymienione parametry nabierają znaczenia w ocenie prawa publicznego, skoro coraz częściej świadczą pracę osoby znajdujące się poza system ubezpieczenia społecznego. W ten sposób dochodzi do naruszenia konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego (art. 67 Konstytucji RP).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

SSN Jolanta Franczak

w sprawie z wniosku T. U. - S. w W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. przy udziale zainteresowanego S.P. o ubezpieczenie społeczne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 26 stycznia 2017 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. akt III AUa (...),

oddala skargę kasacyjną i zasądza od wnioskodawcy na rzecz organu rentowego kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 lutego 2015 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację T. U. - S. w W. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 3 lipca 2014 r., oddalającego odwołanie płatnika składek od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 listopada 2013 r.

Sąd Apelacyjny zaaprobował ustalenia faktyczne dokonane przez Sąd I instancji. Zamykały się one stwierdzeniem, że przedmiotem działalności odwołującej się jest produkcja wyrobów liturgicznych typu sukienki liturgiczne, obrusy, lektoraty, ornaty, stuły, welony liturgiczne i koronki. Na potrzeby tej produkcji zatrudnia 60 - 70 pracowników. W okresach przedświątecznych z racji zwiększonego zapotrzebowania zawiera również umowy cywilnoprawne, by sprostać zamówieniom. W dniu 10 stycznia 2011 r. wnioskodawczyni umówiła się zainteresowaną, że w okresie do dnia 31 maja 2011 r. uszyje dla niej 3.000 sztuk wyrobów liturgicznych. W dniu 1 sierpnia 2011 r. doszło do kolejnego zamówienia wykonania 100 welonów, 1.000 sztuk bielizny kielichowej, 1.000 palek liturgicznych. Zainteresowana wykonywała pracę z powierzonego materiału, samodzielnie wybierając wzór haftu. Wymiar i kształt wyrobów do uszycia były określone i narzucone przez klienta wnioskodawczyni i musiały pasować do katalogu, natomiast ozdoby były własnym pomysłem zainteresowanej. Zamówienie było realizowane na rzecz włoskiego kontrahenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00