Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 20 lipca 2017 r., sygn. I CSK 687/16

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Monika Koba (przewodniczący)

SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)

SSA Bogusław Dobrowolski

w sprawie z powództwa Centralnego Związku Spółdzielni "[...]" w likwidacji w [...] przeciwko Miastu [...] o zobowiązanie i z interwencji głównej Spółdzielni Transportowo-Usługowo-Handlowej w [...] z siedzibą w [... ] przeciwko Centralnemu Związkowi Spółdzielni "[...]" w likwidacji w [...] i Miastu [...] o zobowiązanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 20 lipca 2017 r., skargi kasacyjnej interwenienta głównego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [... ] z dnia 9 czerwca 2016 r.,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od interwenienta głównego na rzecz pozwanego Miasta [...] kwotę 10.800 (dziesięć tysięcy osiemset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód - Centralny Związek Spółdzielni "[...]" (CZS "SCH") - w likwidacji wystąpił z pozwem przeciwko Miastu [...] o zobowiązanie pozwanego do złożenia oświadczenia woli o ustanowienie na rzecz powoda prawa użytkowania gruntu (położonego w [...] przy ul. G. 4) z nieodpłatnym przeniesieniem własności budynków usytuowanych na tej nieruchomości, o ustanowieniu opłaty rocznej w wysokości 3% wartości gruntu, a także pierwszej opłaty rocznej. W sprawie zgłoszono dwie interwencje główne - Spółdzielni Transportowo-Usługowo-Handlowej (STUH) i Składnicy Części Zamiennych Spółdzielni Handlowej i Usług Motoryzacyjnych (SCZSH i UM). Interwencjami tymi objęto obu pozwanych w postępowaniu podstawowym w powództwach interwencyjnych domagano się ustanowienia na rzecz interwenientów użytkowania wieczystego gruntu (tego samego, objętego powództwem podstawowym) i przeniesienia na ich rzecz własności budynków, usytuowanych na gruncie odpowiednio w 78% i 22% na rzecz każdego interwenienta. W związku z tym, że interwencją główną drugiego interwenienta prawomocnie oddalono, toczył się proces podstawowy i postępowanie z interwencji głównej pierwszego interwenienta - STUH (s. 12 uzasadnienia zaskarżonego wyroku).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00