Wyrok SN z dnia 19 maja 2016 r., sygn. II PK 109/15
Krótki termin rozwiązania stosunku pracy wynikający z art. 23 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 pkt 6 KN ma na uwadze określony porządek łączony z brakiem dalszej misji do nauczania religii, lecz termin ten należy odczytać jako chroniący interes pracodawcy a nie pracownika. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole na zasadach określonych w odrębnych przepisach z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii. Innymi słowy przepis ten byłby naruszony, gdyby rozwiązano zatrudnienie przed jego upływem a więc nie wtedy, gdy następuje to później.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)
SSN Krzysztof Staryk
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa L. K. przeciwko Szkole Podstawowej [...]o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 19 maja 2016 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. z dnia 25 września 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w B. uwzględnił apelację powódki Lucyny Kruszyńskiej i wyrokiem z 25 września 2014 r. zmienił oddalający powództwo wyrok Sądu Rejonowego w B. z 4 lutego 2014 r. i przywrócił ją do pracy "na dotychczas zajmowanym stanowisku nauczyciela mianowanego". Spór wynikł z rozwiązania przez pozwaną Szkołę stosunku pracy z powódką na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 pkt 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, z końcem czerwca 2013 r. Zgodnie z tymi przepisami stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole na zasadach określonych w odrębnych przepisach (art. 23 ust. 1 pkt 6), z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii (art. 23 ust. 2 pkt 6). Powódka zarzucała niezgodność z prawem rozwiązania stosunku pracy, w tym wobec przysługującej jej ochrony związkowej.