Postanowienie SN z dnia 7 lipca 2016 r., sygn. III CZ 29/16
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
SSN Krzysztof Pietrzykowski
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku H.P. przy uczestnictwie S. K. o umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym S. K. bez wymaganej zgody, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 7 lipca 2016 r., zażalenia uczestnika na postanowienie Sądu Okręgowego w K. z dnia 31 marca 2016 r.,
uchyla zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
Wnioskodawczyni H. P. wniosła o przyjęcie jej całkowicie ubezwłasnowolnionego syna S. K., którego jest opiekunem prawnym, do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody z uwagi na konieczność leczenia choroby alkoholowej, na którą cierpi.
Sąd Rejonowy w O. w postanowieniu z dnia 14 grudnia 2015 r. zezwolił wnioskodawczyni na złożenie oświadczenia w przedmiocie umieszczenia S. K. w szpitalu psychiatrycznym. Jako podstawę rozstrzygnięcia wskazał art. 156 k.r.o. w związku z art. 175 k.r.o. oraz art. 22 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (jedn. tekst Dz. U. z 2016 r., poz. 546 dalej: "u.o.z.p."), uznając, że opiekun powinien uzyskać zezwolenie sądu opiekuńczego na umieszczenie całkowicie ubezwłasnowolnionego w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ jest to ważna sprawa dotyczącą jego praw i wolności obywatelskich. Sąd zwrócił uwagę, że jeżeli osoba całkowicie ubezwłasnowolniona jest zdolna do wyrażenia zgody, wymagane jest również uzyskanie od niej zgody na przyjęcie. W przypadku sprzecznych oświadczeń tej osoby i jej opiekuna w sprawie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego, zgodę na przyjęcie wyraża sąd opiekuńczy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby. W ocenie Sądu Rejonowego, leczenie szpitalne, któremu ubezwłasnowolniony S. K. się sprzeciwia, jest konieczne, aby nie doszło do dalszej degradacji osobowościowej, charakterologicznej i psychospołecznej uczestnika. W konsekwencji Sąd Rejonowy uznał przyjęcie uczestnika do szpitala psychiatrycznego za uzasadnione w świetle art. 29 ust. 1 u.o.z.p.