Wyrok SN z dnia 18 lutego 2016 r., sygn. II CSK 155/15
Wynikające z konosamentu liniowego uprawnienia odbiorcy ładunku utraconego w czasie przewozu morskiego przekształcają się w roszczenie odszkodowawcze bez względu na istnienie prawnego rzeczowo tytułu odbiorcy do utraconego ładunku.
Biuletyn SN nr 3/2016
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Anna Owczarek (przewodniczący)
SSN Zbigniew Kwaśniewski (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Strzelczyk
w sprawie z powództwa O. A. przeciwko H. w L. - Cypr o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 18 lutego 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 5 listopada 2014 r.,
1) oddala skargę kasacyjną i zasądza od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 1800 zł (jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego;
2) przyznaje r.pr. M. J. z Kancelarii Prawnej w P. od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego kwotę 1800 zł (jeden tysiac osiemset złotych) wraz z należnym podatkiem od towarów i usług tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej świadczonej powodowi z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo przeciwko przewoźnikowi morskiemu o zapłatę odszkodowania, tytułem naprawienia szkody spowodowanej utratą ładunku w czasie przewozu wykonywanego w złych warunkach atmosferycznych oraz zwrotu kwoty zapłaconej bezpośrednio RMR S. z przeznaczeniem na fracht.