Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 15 lipca 2015 r., sygn. III KRS 29/15

Kandydat na stanowisko sędziowskie nie ma roszczenia o nabór do służby a przepisy o ustroju sądów wyznaczają tylko minimalne wymagania, jakie powinien spełnić każdy kandydat ubiegający się o objęcie urzędu sędziego. Rozpatrywanie i ocena kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziowskich w sądach powszechnych obejmuje kompetencję Rady do badania stopnia dojrzałości zawodowej kandydatów a zasadniczym kryterium wyboru kandydata do urzędu sędziego są jego kwalifikacje zawodowe i cechy osobowościowe.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Józef Iwulski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Dawid Miąsik

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z odwołania W.K. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 15 stycznia 2015 r. w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w [...], ogłoszonym w Monitorze Polskim [...] z udziałem B. S. po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 lipca 2015 r.,

oddala odwołanie.

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia 15 stycznia 2015 r. Krajowa Rada Sądownictwa (dalej Rada) postanowiła: 1) przedstawić Prezydentowi RP z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w [...] kandydaturę B.S.oraz 2) nie przedstawiać Prezydentowi RP z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w tym Sądzie 14 innych kandydatur, w tym kandydatury W.K. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w [...](ogłoszone w MonitorzePolskim) zgłosiło się 15 kandydatów. Zespół członków Rady w dniu 12 stycznia 2015 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny zgłoszonych kandydatur, na którym postanowił zarekomendować Radzie kandydaturę B.S. Tę rekomendację Rada zaaprobowała na posiedzeniu w dniu 15 stycznia 2015 r., na którym podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi RP tej kandydatury z uzasadnieniem, że jest ona najbardziej odpowiednia do objęcia wakującego stanowiska sędziowskiego spośród wszystkich osób uczestniczących w procedurze konkursowej. Rada szczegółowo omówiła kwalifikacje zawodowe wybranej kandydatki, wskazując, że po ukończeniu studiów na Wydziale Filozofii [...](w2002 r.) oraz studiów prawniczych na tej uczelni (w 2004 r.) odbyła aplikację sądową i po jej zakończeniu (w 2007 r.) złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. W maju 2007 r. kandydatka podjęła pracę w Sądzie Okręgowym w [...]w charakterze asystenta sędziego. W trakcie zatrudnienia brała udział w szkoleniach dla asystentów sędziów organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa iProkuratury. Kandydatka uzyskała pozytywną opinię o pracy zawodowej sporządzoną przez sędziego wizytatora ds. karnych SSO J.S. Kolegium Sądu Okręgowego w [...]udzieliło jej poparcia 5 głosami "za"przy 1 głosie "przeciw"i 1 głosie "wstrzymującym się". Z kolei, na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w [...]kandydatka uzyskała 23 głosy "za"przy 2 głosach "przeciw"i 5 głosach "wstrzymujących się", co na tle kontrkandydatów stanowiło jeden z najlepszych wyników. W odniesieniu do pozostałych kandydatur (w tym W.K.) Rada -bez szczegółowego przedstawiania ich charakterystyki -stwierdziła, że "nie wykazali się takimiosiągnięciami i przymiotami jak oceniona najwyżej w obecnej procedurze konkursowej Kandydatka". Ogólna ocena kwalifikacji tych osób -z uwzględnieniem posiadanego przez nich doświadczenia zawodowego, opinii wizytacyjnych i służbowych, a przede wszystkim siły poparcia środowiska sędziowskiego -nie jest w ich przypadku "tak dobra", jak w odniesieniu do kandydatury B.S. Referując wyniki głosowania nad poszczególnymi kandydatami, Rada stwierdziła, że na kandydaturę B.S.oddano 13 głosów "za"przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", przez co tej kandydaturze udzielono jednogłośnego poparcia. Pozostałe kandydatury nie uzyskały wymaganej bezwzględnej większości głosów, przy czym na kandydaturę W.K.oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw"i 12 głosów "wstrzymujących się".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00