Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 5 marca 2015 r., sygn. III UK 131/14

Okres pełnienia funkcji związkowej, w którym to okresie pracownik zwolniony był z obowiązku świadczenia pracy w warunkach szczególnych, powinien być wliczony do okresu pracy w warunkach szczególnych, jest nie do pogodzenia z funkcjami emerytury w wieku obniżonym, ponieważ abstrahowałoby od powodów i celów uprzywilejowania niektórych kategorii pracowników.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Józef Iwulski (przewodniczący)

SSN Zbigniew Korzeniowski

SSN Dawid Miąsik (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania J. P. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 marca 2015 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 16 kwietnia 2014 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (organ rentowy) odmówił decyzją z 27 maja 2013 r. prawa do emerytury J. P. (wnioskodawca), ponieważ wnioskodawca nie udowodnił 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Wnioskodawca zaskarżył decyzję organu rentowego odwołaniem i wniósł o jej zmianę argumentując, że pracując w ZPL K. pracował w warunkach uciążliwych i szczególnych.

Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z 26 września 2013 r., IV U 855/13 oddalił odwołanie wnioskodawcy. Sąd pierwszej instancji ustalił, że wnioskodawca przedłożył świadectwo pracy, z którego wynikało, że w okresach od 19 lutego 1974 r. do 30 marca 1974 r. oraz od 2 maja 1977 r. do 31 sierpnia 1993 r. pracował w ZPL K. w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowiskach: stażysty, starszego referenta ds. technicznych, mistrza, mistrza oddziału przygotowawczego, mistrza mieszalni, przewodniczącego NSZZ Solidarność. Oceniając przebieg pracy zawodowej wnioskodawcy w K. Sąd pierwszej instancji uznał, że zajmując stanowisko mistrza na Wydziale Przędzalni, tj. w okresach od 1 stycznia 1978 r. do 28 września 1989 r. oraz od 26 lutego 1993 r. do 31 sierpnia 1993 r. wnioskodawca stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pracował w warunkach szczególnych, pełniąc bezpośredni dozór inżynieryjno-techniczny na oddziałach i wydziałach, w których wykonywane są jako podstawowe prace wymienione w Wykazie A Dz. XIV poz. 24, tj. prace związane z obróbką surowców włókienniczych i ich przędzenie, wymienione w Wykazie A Dz. VII poz. 1. Okres tej pracy wynosi 12 lat i 3 miesiące. Do pracy w szczególnych warunkach Sąd pierwszej instancji nie zaliczył jednak okresu od 29 września 1989 r. do 26 lutego 1993 r., kiedy to wnioskodawca został zwolniony od pracy na oddziale mieszalni, zachowując jedynie prawo do wynagrodzenia, z uwagi na pełnienie funkcji Przewodniczącego NSZZ Solidarność. W okresie tym wnioskodawca był zatrudniony w K., jednakże nie świadczył pracy w szczególnych warunkach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00